Dziś zajmę się różnicami pomiędzy pracownikiem a przedsiębiorcą. Jeśli myślisz o swojej przyszłości, pewnie chcesz zostać jednym z nich. Pomogę Ci więc podjąć bardziej świadomą decyzję.

Jak się pewnie domyślasz, pracownicy i przedsiębiorcy to zupełnie inna grupa ludzi. Myślą inaczej i działają inaczej. Kierują się innymi wartościami i mają inne cele. W dowolnej chwili życia możesz wybrać, do której grupy chcesz należeć. Warto więc poznać te dwa odmienne światy, nim zdecydujesz się na pracę na etacie lub otwarcie firmy.

Bezpieczeństwo czy wolność?

Prawie każdy kto decyduje się zostać pracownikiem, wysoko ceni sobie bezpieczeństwo. Pracownik chce wiedzieć, że co miesiąc dostanie wypłatę. Potrzebuje tej pewności. Chce wiedzieć, że nie zostanie wyrzucony, jeśli wypełnia dobrze swoje obowiązki. Liczy na emeryturę i stabilną przyszłość. Chce robić to, co do niego należy i nie zajmować się innymi rzeczami. Dla niego jedynym sposobem na zarobienie pieniędzy jest praca, więc cieszy się, gdy ją ma i czuje się wtedy zabezpieczony finansowo. Nawet gdy zarabia mało, boi się rzucić pracę, bo potrzebna mu ta wypłata i to bezpieczeństwo.

Przedsiębiorcy natomiast bardziej cenią sobie wolność niż bezpieczeństwo. Prowadząc firmę zdają sobie sprawę, że nie będą mieli gwarantowanej wypłaty. Ich zarobki są zależne od ich nakładu i sposobu pracy. Często muszą ponosić większe ryzyko niż pracownik. W ich pracy jest więcej niewiadomych. Nie mają nad sobą szefa, więc nikt nie mówi im, co i kiedy mają robić. Mogą pracować o dowolnych godzinach, chociaż zdarza się, że dłużej niż pracownicy. Jednak ostatecznie dobry przedsiębiorca może osiągnąć wolność finansową i pozwolić, aby inni pracowali dla niego – dzięki czemu stanie się naprawdę wolny.

Rozwój w pionie czy w poziomie?

Każdy kto jest pracownikiem ma kogoś nad sobą. Pracownik wspina się po drabinie kariery, a to oznacza, że aby awansować i zarabiać więcej musi zająć pozycję osoby nad nim. Jednak często problemem jest to, że ta osoba nie ma ochoty się ruszać ze swojego stołka – bo jest jej tam dobrze (bezpiecznie). Pojawia się więc konkurencja wewnątrz firmy i wyścig szczurów. Każdy chce zarabiać więcej, więc stara się wspinać wyżej. Pracownik porusza się więc po strukturze pionowej. Może iść albo w górę albo w dół – innej opcji nie ma.

Przedsiębiorcy i biznesmeni inaczej rozwijają firmy. Starają się utrzymywać strukturę poziomą, a to oznacza, że często kierują ludźmi, dla których nie są szefami i nie mają nad nimi władzy. Korzystają z outsourcing’u, czyli zlecają pracę innym. Chętnie nawiązują współpracę, bo wiedzą, że razem można dojść dalej niż w pojedynkę. Otaczają się ludźmi mądrzejszymi od siebie. Cenią sobie pracę zespołową. Pracownik chce wszystko zrobić sam – a przedsiębiorca wie, że we wszystkim nie będzie najlepszy, więc korzysta z usług specjalistów.

Zasoby czy okazje?

Pracownik często stając przed jakąś okazją do zarobienia pieniędzy – długo się zastanawia, kalkuluje ryzyko, parzy na swoje zasoby i stwierdza: „Nie mam na to pieniędzy”. Przedsiębiorca, gdy pojawia się okazja – najpierw stara się ją wykorzystać, a potem szuka pieniędzy. To oznacza, że jest zdolny podjąć decyzję o realizacji jakiegoś projektu, a potem dopiero zgromadzić na niego środki. Pracownik często ma wiele wymówek. Patrzy na swoje zasoby i twierdzi, że nie ma szans. A biznesmen wykorzystuje okazję bez względu na to, czy ma potrzebne zasoby.

Jest to ogromna różnica w sposobie myślenia tych dwóch grup. Gdy pracownik chce coś kupić, a nie ma pieniędzy, mówi: „nie stać mnie na to”. A gdy dobry przedsiębiorca chce coś kupić i też nie ma pieniędzy, pyta: „jak mogę to zdobyć?”. Skupia się na tym, co chce mieć, a nie na tym, czego nie ma.

Praca czy pasja?

Pracownicy bardzo często wykonują pracę, która nie jest spełnieniem ich marzeń. Wykonują zawód, którego się nauczyli, ale niekoniecznie taki, który by chcieli. Rzadko chcą pracować dłużej niż jest to konieczne. Cieszą się, gdy dzień pracy dobiega końca. Gdyby mieli wykonywać swoją pracę za darmo – nigdy by się jej nie podjęli. Są w stanie ciężej pracować, ale tylko jeśli będą otrzymywać za to większą wypłatę.

Przedsiębiorcy zwykle zakładają firmy, bo chcą robić to, co uwielbiają. Ich praca często jest ich pasją. Przez to są w stanie pracować o wiele dłużej niż pracownicy. Bardziej motywują ich wyniki niż zarobki. Tak bardzo lubią swoją pracę, że mogliby ją wykonywać za darmo. Takie nastawienie sprawia, że mają większą szansę odnieść sukces.

Brak błędów czy wiele błędów?

Ponieważ szkoła uczy tego, jak zostać pracownikiem – uczy też, że nie wolno popełniać błędów. I rzeczywiście pracownik nie może popełniać błędów, bo zostanie zwolniony. Musi wykonywać polecenia i robić to za co mu się płaci. Musi znać poprawne odpowiedzi. Wartości, których uczą w szkole są więc przydatne, gdy chcesz być dobrym pracownikiem.

Natomiast przedsiębiorca nie możesz bać się popełniania błędów. To właśnie porażki są źródłem późniejszego sukcesu. Przedsiębiorca wprowadzając jakąś nową usługę lub produkt liczy się z tym, że może się nie udać. Jednak jeśli ma głowę na karku, to wyciąga wnioski i znów próbuje. Popełnia o wiele więcej błędów niż pracownik. Może także pozwolić sobie na brak wiedzy w jakieś dziedzinie, ponieważ potrafi korzystać z wiedzy innych ludzi.

Nauczyłem się czy uczę się?

Edukacja pracownika często kończy się w momencie, gdy skończy szkołę. Potem jego umiejętności stopniowo rosną wraz z doświadczeniem – jednak nie jest już tak intensywnie nastawiony na naukę. Uważa, że już wie, co musi wiedzieć, aby wykonywać swój zawód. Przeważnie posiada umiejętności z jednej tylko dziedziny – tej której się nauczył.

Przedsiębiorcy nigdy nie przestają się uczyć. Aby ich firma dobrze prosperowała muszą posiadać wiele umiejętności i mieć chociaż minimalną wiedzę we wszystkich dziedzinach niezbędnych do funkcjonowania firmy. Muszą coś wiedzieć o księgowości, podatkach, przepisach, sprzedaży, tworzeniu produktów, świadczeniu usług, reklamie, inwestowaniu itp. Zakres ich obowiązków jest szerszy, przez co muszą mieć więcej umiejętności niż pracownik. Ich zarobki są zależne od tego, jak dużo wiedzą, dlatego cały czas się szkolą, aby być lepszym przedsiębiorcą.

Zarobki czy dobre zarobki?

Co tu dużo mówić. Najbogatsi ludzie świata są przedsiębiorcami, a nie pracownikami. To oczywiście nie oznacza, że pracownik nie może wieść dostatniego życia. Może być bardzo dobrze opłacany, jednak jego zarobki mają swoją granicę. Przedsiębiorca może zarabiać tyle, na ile pozwala mu jego inteligencja finansowa.

Jednak trzeba pamiętać, że bogactwo to nie tylko pieniądze. Bogaty pracownik nie ma takiej wolności jak bogaty przedsiębiorca.

Pracować dla firmy czy prowadzić firmę?

Pozostaje teraz pytanie, czy lepiej jest pracować dla kogoś, czy może dla siebie? Odpowiedź nie jest wcale oczywista. W naszym świecie są potrzebni zarówno pracownicy jak i przedsiębiorcy. Zawsze znajdą się tacy, który będą woleli być pracownikami i tacy, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Moim celem było pokazanie Ci kilku różnic pomiędzy pracownikiem a przedsiębiorcą, tak abyś miał więcej opcji wyboru. Chociaż szkoła nauczyła Cię, abyś był dobrym pracownikiem, to być może zapragniesz innego życia. Możesz założyć własny biznes i przenieść się do zupełnie innego świata. Wybór należy już do Ciebie.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org