Ważną cechą ludzi sukcesu jest niezwykła produktywność. Jak znajdują czas na wszystkie zadania? Czy pracują od świtu do zmierzchu? Co robią innego, niż zwyczajny człowiek? Dziś dowiesz się jakie pytanie zadają sobie najbardziej produktywni ludzie świata. Poznasz metody na radzenie sobie z brakiem czasu i zrozumiesz czym tak naprawdę jest odkładanie rzeczy na później.

„Zrobię to później”

Większość ludzi jest przytłoczona ogromem zadań do wykonania i ciągłym  brakiem czasu.  Odkładają rzeczy na później z nadzieją, że wrócą do nich, jak tylko będą mieli wolną chwilę. Chcą przeczytać wszystkie czasopisma i gazety, które zgromadzili i dalej skrupulatnie gromadzą. Prawda jest taka, że nigdy tego nie przeczytają. A jeśli nawet, to i tak zapomną większość ze zdobytych w ten sposób informacji.Rozwiązań tej sytuacji jest kilka: albo nauczą się szybkiego czytania, albo dowiedzą się jak skutecznie zapamiętywać informacje, albo nauczą się, jak wyeliminować zbędne pochłaniacze czasu.

Odkładanie rzeczy na później jest po prostu złym nawykiem.  Odruchowo pozwalamy sobie zwlekać ze zrobieniem czegoś, co i tak będzie trzeba zrobić. Działamy według wyćwiczonego schematu. Przez powtarzanie tych samych zachowań stworzyliśmy wzór, który pojawia się za każdym razem, gdy mamy coś wykonać. Pojawiają się myśli, że może lepiej byłoby teraz zrobić coś przyjemnego i łatwego, np. przez 10 minut pooglądać telewizję i dopiero potem wykonać zadanie. „Zrobię jeszcze tylko to i tamto i zabieram się do roboty”. To zły nawyk.  Nawyk słabego działania.

Dobrą wiadomością jest fakt, że każdego nawyku można się oduczyć. Należy przełamywać schemat postępowania, zawsze, gdy będziemy według niego postępować. Jeśli masz coś zrobić nie pozwól sobie na tworzenie wymówek. Od razu zabierz się do roboty.  Nie zastanawiaj się czy masz na to czas, bo na pewno nie masz! Przynajmniej tak Ci się będzie wydawało.

Przełam ten wzorzec myślenia. Może to nie być łatwe i raczej nie będzie. Musisz stanąć przed wyzwaniem przeprogramowania sobie umysłu. Musisz w niefizyczny sposób naruszyć fizyczne struktury mózgu, połączenia między neuronami, które odpalają wyuczony nawyk w danym momencie. Więcej o nawykach znajdziesz w artykule:  Jak wykorzystać siłę nawyku?

Robić więcej w krótszym czasie?

Problemem w złym zarządzaniu czasem – nie jest nasza produktywność. Zawsze będzie więcej zadań do zrobienia, niż czasu na ich wykonanie.  Nie chodzi o to, aby się nauczyć robić więcej. Zwiększanie wydajności powoduje narastanie stresu i poczucia, że ciągle jest mało czasu. Chcemy wykonać więcej w krótszym czasie przez co stopniowo się wypalamy. Kluczowym nie okazuje się zwiększona produktywność, ale umiejętność wyznaczania priorytetów.

Przytoczę tu słowa Briana Tracy, które szły mniej więcej tak:

„Nigdy nie będzie czasu na wszystko co masz do zrobienia, ale zawsze znajdzie się czas na rzeczy najważniejsze”

To niezwykle istotne. Jeśli skupisz się na rzeczach najważniejszych, czyli np. na swoich celach, jednocześnie porzucisz robienie rzeczy mało ważnych. Po prostu to na nie zabraknie czasu.

Robiąc rzeczy, które nie mają żadnej wartości nie staniesz się produktywną osobą. Całe zarządzanie czasem polega na eliminowaniu rzeczy, które nic nie wnoszą do Twojego życia i dodatkowo zabierają bezcenny czas.

Tylko robiąc rzeczy wartościowe, takie po których uznasz, że wykonałeś kawał dobrej roboty, sprawisz, że poczujesz się osobą dobrze zarządzającą czasem. Rzeczy wartościowe to takie, które wiodą Cię ku osiągnięciu celu. Wyznaczasz cel i dążysz do niego wykonując codziennie małe kroki. Te pozornie niewielkie kroczki każdego dnia sprawią, że dojdziesz dalej niż ludzie wokół Ciebie, którzy stoją w miejscu.

Jeśli wykonasz coś wartościowego poczujesz się wspaniale. Uświadomisz sobie, że nie zmarnowałeś czasu. Oglądanie telewizji, chodzenie po sklepach, sprawdzanie maila co 10 minut jest niczym więcej, jak wykorzystywaniem czasu w mało produktywny sposób.

Są rzeczy ważne i rzeczy pilne

Często spotykam ludzi, którzy muszą zrobić to i tamto. Mamą masę różnych zadań. Narzekają na brak czasu tylko dlatego, bo nie potrafią rozróżnić rzeczy ważnych od pilnych. Nie potrafią wyznaczać priorytetów. Wszystko wydaje im się równie istotne. Jednak nie wszystko jest warte naszej uwagi i tym bardziej naszego czasu.

Rzeczy ważne – to takie, które wiodą do realizacji naszego celu. Często wspominam o celach, ponieważ dziś nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek działania bez wyznaczenia celu. Jeśli nie wiemy do czego zmierzamy, trudno będzie dobrze spożytkować czas.

Jeśli chcesz spędzić udane wakacje, ale nie wiesz gdzie, to nie wiesz także co ze sobą zabrać. Czy przyda się namiot, śpiwór i latarka? Czy może krem do opalania, okulary przeciwsłoneczne i kąpielówki? Trudno w takiej sytuacji ocenić co jest naprawdę ważne. A jak już wiesz „gdzie”, wtedy wiesz „co”.

Będziesz wiedzieć, co jest teraz naprawdę ważne, jeśli zdecydujesz, co chcesz osiągnąć. Co jest dla Ciebie najważniejsze? Czego najbardziej pragniesz? Co najbardziej chcesz mieć?

Rzeczy pilne – to takie, które „musimy” zrobić teraz. Są to nagłe, niespodziewane zadania oraz to, co odłożyliśmy na później. Wszystko co trzeba zrobić na jutro, albo jeszcze na dziś jest rzeczą pilną.

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że rzeczy pilne prawie nigdy nie mają wpływu na nasze długoterminowe cele. To co jest dla nas najważniejsze i pierwszoplanowe nie zostanie przysłonięte czymś, co pojawiło się nagle. Takie zadania sprawiają wrażenie, że trzeba je wykonać natychmiast. Jest to bardzo często błędne wrażenie. A czy w ogóle trzeba je wykonywać? Jeśli staniesz przed koniecznością zrobienia czegoś pilnego, zastanów się:

Co się stanie, jak nie wykonam tego zadania? Jakie konsekwencje poniosę? Może wcale nie muszę tego robić? Może ktoś inny to zrobi? Czy warto przeznaczać na to czas? Czy mogę sobie to odpuścić? Czy mogę tego nie robić? Jakie korzyści przyniesie mi niezrobienie tego? Jeśli tego nie zrobię, to na co innego poświęcę czas?

Po rozdzieleniu rzeczy na ważne i pilne, w Twojej głowie może zrodzić się inne pytanie. Czy należy najpierw zajmować się tym co pilne, czy tym co ważne?

Odpowiedzią może być poniższy cytat.

„To co jest ważne rzadko jest też pilne. To co jest pilne rzadko jest ważne”
Dwight D. Eisenhower

Wartościowe wykorzystanie czasu

Ludzie sukcesu zaczynają dzień najpierw od wykonywania wartościowych zadań. Dopiero potem poświęcają pozostały czas na przyjemności i rzeczy mniej ważne. Doskonale wiedzą co daje zrealizowanie dziennego celu. Zobacz:  Uzależniony od sukcesu

Z badań naukowych wynika, że większość ludzi przez 80% swojego czasu wykonuje rzeczy, które nie wnoszą nic do ich życia.

To daje sporo do myślenia. Oczywiście w tych 80-ciu % znajduje się: jedzenie, mycie, zakupy, stanie w korku, ale także oglądanie telewizji, siedzenie w Internecie, gry komputerowe, chodzenie w kółko bez celu i inne nieproduktywne czynności.

Zadam Ci teraz bardzo ważne pytanie. Należy ono do jednych z najważniejszych pytań w życiu człowieka.  Może spowodować, że od razu zaczniemy robić coś bardzo ważnego. Jest jak budzik nad ranem. Rozbrzmiewa w naszej głowie i zmusza do podjęcia działania. Najbardziej produktywni ludzie świata zadają sobie właśnie to, niezwykle ważne pytanie.

Zastanów się:

Jak możesz w najbardziej wartościowy sposób wykorzystać czas w tym momencie?

To trzeba powtórzyć:

Jak możesz w NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWY sposób wykorzystać czas W TYM MOMENCIE?

Oglądanie telewizji? Wzięcie kąpieli? Pójście pobiegać? Naprawienie zepsutej pralki? Czytanie kolejnego artykułu? Co możesz zrobić, aby w tym momencie wykonać coś bardziej wartościowego?

I zajmij się tym…

Artur Wójtowicz
wizjoner.org