Kontynuujemy poprzedni artykuł. Dziś podam 5 kolejnych, negatywnych emocji, które przy odrobienie wprawy mogą być wykorzystywane jako źródło siły.

6. Rozczarowanie

To uczucie oznacza, że Twoje oczekiwania pewnie już nigdy się nie spełnią. Jesteś zawiedziony, zdołowany lub rozżalony. Jest Ci przykro, bo coś nie poszło po Twojej myśli. Pragnąłeś czegoś więcej. Coś na czym Ci zależało jest już nieosiągalne. Masz poczucie braku.

Jak wykorzystać rozczarowanie?

Jak najszybciej zmień swoje oczekiwania i podejmij działania mające na celu osiągnięcie czegoś nowego. Przebywaj w tym stanie jak najkrócej! Inaczej może Cię on mocno osłabić, jeśli nic z nim nie zrobisz.

1. Upewnij się, że nie wyciągasz pochopnych wniosków. Czy już na pewno klamka zapadła? Czy rzeczywiście już nic nie da się zrobić? Może jeszcze nie wszystko stracone?

2. Jeśli rzeczywiście już nie można nic zrobić – dopiero teraz wyciągnij wnioski z zaistniałej sytuacji. Co możesz zrobić w przyszłości, aby znów nie doszło do rozczarowania?

3. Od razu wyznacz sobie nowy cel. Zapomnij o niepowodzeniu. Przeszłość nie równa się przyszłości. Nie myśl o tym, czego już nie możesz – skup całą swoją uwagę na tym, co możesz teraz zrobić.

4. W oparciu o swoje poprzednie doświadczenia przygotuj nowy plan realizacji Twojego celu. Opracuj nowe działania. Popraw niedociągnięcia. Tym razem nie daj się zaskoczyć. Pamiętaj, że jeśli jedna rzecz nie podziała – to jest jeszcze setka innych. Może nawet szybszych, łatwiejszych i przyjemniejszych.

7. Wina

Gdy jesteśmy mocno rozczarowani możemy zacząć obwiniać siebie za swój los. Jest nam smutno, mamy wyrzuty sumienia, żałujemy naszych decyzji. Poczucie winy informuje Cię, że złamałeś jedną ze swoich najważniejszych zasad. Tej emocji nie należy tłumić, ani jej zaprzeczać. Trzeba ją wykorzystać jako bodziec do natychmiastowej zmiany zachowania.

Jak wykorzystać winę?

1. Przestań się oszukiwać, że nic się nie stało lub, że to nie Twoja wina. Nie odrzucaj tego uczucia, bo ono działa dla Twojego dobra. Sprawia Ci cierpienie, ponieważ nie chce, abyś łamał swoje własne najważniejsze zasady życiowe. Wina chce, abyś był spójny sam ze sobą. Dlatego na początek przyznaj przed samym sobą, że złamałeś ważną regułę.

2. Obiecaj sobie, że już nigdy więcej nie złamiesz żadnej ze swoich najważniejszych zasad. Wiesz jakie konsekwencje to ze sobą niesie. Wiesz jak Ci z tym źle. Wiesz ile bólu wyrządza to Tobie i innym. Dlatego podejmij stanowczą decyzję, że już nigdy nie popełnisz tego błędu.

Pamiętaj, że zadaniem winy jest zmuszenie Cię do przestrzegania własnych zasad. Jeśli to zrobisz – nie musisz już czuć się winny.

3. Zastanów się co mogłeś zrobić inaczej, aby uniknąć poczucia winy. Jakie działania mogłeś podjąć? Jak mogłeś mądrzej wybrnąć z tej sytuacji? Dzięki temu będziesz wiedział na przyszłość, co masz robić, jeśli poprzednia sytuacja się powtórzy.

4. Podejmij kroki naprawcze. Jeśli Twoje sumienie nie pozwala Ci normalnie funkcjonować – pomyśl nad zadośćuczynieniem. Jak możesz odwrócić sytuację lub ją złagodzić? W jaki sposób możesz wyrazić swoje przeprosiny? Jak możesz wynagrodzić poszkodowanych? Jak możesz pokazać, że naprawdę żałujesz swoich działań?

8. Niska samoocena

Jest to stan emocjonalny, który mówi nam, że nie posiadamy umiejętności, której obecnie potrzebujemy. Wydaje nam się, że jesteśmy do niczego. Czujemy, że potrafimy bardzo mało. Porównujemy się do innych i oceniamy jako gorszych. Jesteśmy zdołowani i zrezygnowani. Niska samoocena chce Ci zasygnalizować, że musisz się czegoś nauczyć.

Jak wykorzystać niską samoocenę?

1. Zastanów się, czy naprawdę jesteś do niczego? Może zwyczajnie przesadzasz? Może tylko w jednej dziedzinie masz kłopoty, a umiesz wszystko inne? Upewnij się, czego konkretnie nie potrafisz i czy przypadkiem nie masz niemożliwie wysokich wymagań.

2. Zacznij wzmacniać swoje słabe punkty. Zdobądź więcej wiadomości na dany temat. Czytaj książki, korzystaj z kursów lub chodź na seminaria i wykłady. Poszerzaj swoją wiedzę. Pamiętaj, że wszystkiego można się nauczyć.

3. Zmień swoją strategię działania. Spróbuj czegoś innego, aby osiągnąć cel. Znajdź osobę, która już dokonała tego, czego Ty chcesz i ucz się od niej. Zacznij więcej ćwiczyć. Stopniowo stawaj się coraz lepszy, a Twoja samoocena będzie rosła.

4. Stosuj pozytywne afirmacje. Zobacz artykuł: Afirmacje zmieniające życie

9. Przytłoczenie

Kto z nas nie czuje się czasem przeciążony lub przytłoczony ogromną ilością zadań? Mamy wrażenie, że wisi nam nad głową coś ciężkiego. Jeszcze nie podjęliśmy pracy, a już czujemy się zmęczeni – na samą myśl o tych wszystkich zadaniach.

Przytłoczenie wysyła Ci taki komunikat: zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze. Jeśli masz 10 zadań do wykonania – to na pewno, któreś jest ważniejsze, a któreś mniej ważne. Jeśli wszystkie traktujesz tak samo – nic dziwnego, że czujesz się przytłoczony.

Człowiek, który jest przytłoczony może czuć się bezradny. Nie wie od czego zacząć i czy sobie ze wszystkim poradzi. Wydaje mu się, że rzeczy dzieją się poza jego kontrolą. Nie ma zbyt dużego wpływu na ilość pracy i MUSI wszystko zrobić.

Jak wykorzystać przytłoczenie?

1. Na początku uświadom sobie, że niczego NIE MUSISZ. Każde działanie to Twój wybór. Robisz rzeczy, bo chcesz. Chcesz więcej zarabiać, chcesz coś osiągnąć. Oczywiście rozwiązaniem nie jest obniżanie swoich standardów. Dalej dąż do dobrobytu, ale zrozum, że to Twoja decyzja, a nie konieczność. Zamiast mówić: „Muszę to zrobić” – mów: „Dane jest mi to zrobić”. To jest pod Twoją kontrolą. Możesz sam kierować własnym życiem.

2. Gdy już wiesz, że to Twoja decyzja, czym chcesz się zająć – zdecyduj, co jest w tym momencie najważniejsze. Co najbardziej chcesz, aby się udało? Co przyniesie najwięcej korzyści? Skup się na jednej najważniejszej rzeczy.

Jeśli masz wrażenie, że wszytko jest tak samo ważne – wypisz sobie na kartce, jakie plusy będą z tego, że wykonasz dane zadanie i jakie minusy, jeśli go nie wykonasz. Porównaj poszczególne zadania za względu na wielkość plusów i minusów. Teraz zdecyduj, które minusy byłbyś w stanie znieść, a które plusy przyniosą najwięcej korzyści.

3. Zajmij się teraz tylko i wyłącznie tą jedną, najważniejszą rzeczą. Nie myśl o niczym innym. Skup się! Nic innego nie istnieje. Jeden cel na raz. Jeśli masz problemy, aby zacząć – zobacz artykuł: Zmuś się do działania!

Gdy już wykonasz najważniejsze zadanie, uczucie przytłoczenie szybko zniknie. Poczujesz, że znów masz kontrolę. Będziesz gotowy na więcej.

10. Samotność

Ostatnią emocją, która może zniszczyć człowieka jest samotność. Ludzie od wieków łączą się w grupy – i nie bez powodu. Obcowanie z innymi jest konieczne do utrzymania zdrowia psychicznego. Jeśli ktoś jest stale odcięty od towarzystwa i zostawiony sam sobie – zaczyna wariować. Jeśli czujesz się samotny to informacja dla Ciebie, że potrzebujesz kontaktu z innymi ludźmi.

Jak wykorzystać samotność?

1. Zastanów się na początek, jakiego rodzaju kontaktów Ci brakuje. Być może masz kochającą rodzinę, przyjaciół, ale brak Ci bratniej duszy? Albo wprost przeciwnie – nie masz z kim pójść na piwo lub pograć w piłkę?

2. Uświadom sobie, że w każdej chwili możesz nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. Zacznij od mówienia „dzień dobry” przechodniom. Porozmawiaj z kimś w sklepie. Wykorzystaj Internet. Odwiedzaj fora ze swojego miasta. Zobacz czym się ludzie interesują. Znajdź kogoś, kto interesuje się tym co Ty. Rozmawiaj, pytaj, opowiadaj. Pamiętaj, że każdy człowiek potrzebuje relacji z innymi.

3. Jeśli czujesz się samotny i jest Ci źle – nie siedź w domu! Rusz się. Zrób coś. Zapisz się na tańce lub do klubu sportowego. Sport doskonale pozwala nawiązywać nowe kontakty. Pokaż, że istniejesz!

 

Mam nadzieję, że dzięki tej liście będziesz potrafił inaczej spojrzeć na swoje emocje. Zapamiętaj, że wszystko co odczuwasz – dzieje się dla Twojego dobra. Wszystko ma znaczenie. Dlatego wykorzystuj mądrze wszystkie swoje emocje.

Gdy następnym razem poczujesz dyskomfort, strach, ból, złość, frustrację, rozczarowanie, winę, niską samoocenę, przytłoczenie lub samotność – wróć do tego artykułu [część 1] [część 2] i sprawdź, co to oznacza oraz co powinieneś zrobić dalej. W ten sposób będziesz czerpał siłę ze wszystkich odczuwanych emocji. To naprawdę działa!

Artur Wójtowicz
wizjoner.org