Czy wiesz, że codziennie możesz podkręcić swój poziom energii na maksa? Co więcej, nie potrzebujesz do tego dużo czasu. Kiedyś myślałem, że nasz stan energetyczny zależy od tego, czy jesteśmy wyspani, najedzeni i w dobrym humorze. Potem odkryłem coś zupełnie innego…  Poznaj 6 kroków na wytworzenie energii.

Aby nasze ciało w naturalny sposób wytworzyło energię, potrzebuje:  wody, pożywienia i odpoczynku. Są to podstawowe elementy zapewniające siłę do codziennego funkcjonowania. Brak jakiegokolwiek z nich spowoduje wyczerpanie naszego organizmu.

Woda

Woda jest tutaj niezwykle istotnym czynnikiem.

Ludzki mózg składa się w 85% z wody. Każdy jej niedobór objawia się bólem głowy, pogorszeniem pamięci i koncentracji. Brak odpowiedniego nawodnienia mózgu powoduje zmniejszenie wytwarzanej przez niego energii. W rezultacie jesteśmy rozkojarzeni, mamy problemy ze skupieniem i nic nam się nie chce.

Organizm nie może prawidłowo funkcjonować bez wody. Przypomnę Ci, że nasze ciało składa się z niej w 70%. Jeśli chcemy być produktywni, musimy mu dostarczać jej wystarczającą ilość. A więc, jeśli masz problemy z brakiem energii – najpierw zapewnij sobie odpowiednią dawkę nawodnienia. Dzięki temu zwiększy się Twoja sprawność fizyczna, jak i umysłowa.

Pożywienie

Kolejnym elementem w generowaniu energii jest pożywienie. Najkorzystniej działają na nas produkty bogate w węglowodany, które są następnie przetwarzane w glukozę. Zalicza się do nich pieczywo pełnoziarniste, warzywa – marchew, szpinak, sałata, brokuły oraz owoce – jabłko, gruszka, avocado, ananas.

Następnym ważnym składnikiem jest żelazo, które odpowiada za dotlenienie komórek. Niedobór żelaza powoduje szybkie zmęczenie, nawet po niewielkim wysiłku. Do mózgu dociera mniejsza ilość tlenu przez co spada sprawność umysłowa. Dobrze dotleniony organizm łatwiej radzi sobie ze zmęczeniem i jest odporniejszy na wysiłek. Bogate w żelazo są: brzoskwinie, rodzynki, buraki i mięso.

Energii dostarczają również: orzechy, migdały, daktyle, jogurt naturalny i ostrygi.

Aby utrzymać wysoki poziom wydajności, warto  ograniczyć  produkty wyciągające z nas energię, np. alkohol, papierosy, kawa, napoje gazowane i słodycze. Napisałem „ograniczyć” ponieważ czasem  niewielka  ilość pewnych trucizn, działa pozytywnie na organizm.

Odpoczynek

Ostatnim elementem jest odpoczynek. Gdy jesteśmy zmęczeni, nasza energia, a tym samym efektywność – spada. Organizm potrzebuje wypoczynku, aby naładować baterie. Dlatego ciągła praca bez przerwy jest mniej wydajna, niż z chwilami odpoczynku.

Dobrą formą odpoczynku jest zmiana wykonywanych zajęć. Robiąc coś innego niż dotychczas, odrywamy się od schematycznego działania. Nasze myśli są zajęte czymś innym. Skupiamy się na nowych rzeczach, które zwykle są ciekawsze, bo nie powielają schematu. Nabieramy dystansu do tego, co wcześniej robiliśmy i dzięki temu odpoczywamy.

Ważną rzeczą jest, że nasz poziom energii zmienia się podczas dnia. Wiedząc o tym, możemy tak zorganizować sobie dzień, aby najtrudniejsze zadania wykonywać wtedy, gdy jesteśmy w szczytowej formie. Sam na pewno wiesz, że pracuje Ci się lepiej w określonych godzinach dnia. Najczęściej jest to wcześnie rano lub w nocy.

Ja kiedyś mogłem pracować lub uczyć się tylko w nocy. Odpowiadała mi panująca wtedy cisza. Przynajmniej tak mi się wydawało. Dziś pracuję prawie tylko rano. Co ciekawe, wcześnie rano też mam ciszę. Wydaje mi się, że kiedyś po prostu nie potrafiłem się zabrać do zrobienia czegoś, więc przeciągałem to do wieczora. Teraz już nie odkładam rzeczy na później, dlatego wolę je wykonywać o świcie. Dodatkowym plusem jest to, że po wykonaniu najważniejszych zadań z samego rana, prze cały dzień towarzyszy mi zadowolenie, że już nic nie muszę robić.

Sprawdź w jakich porach dnia Twoja energia ma najwyższy poziom. Wykonuj wtedy to, co sprawia najwięcej kłopotów. Wykorzystaj ten czas na rzeczy, za które strasznie nie chcesz się zabierać, ale i tak musisz zrobić.

Teraz przedstawię Ci dodatkowe sposoby na wytworzenie energii. Stosuję je codziennie rano i efekty są zdumiewające.

6 łatwych kroków na wytworzenie energii

1. Odsłoń okno

Wpuść trochę światła do pokoju. Pamiętaj, że jest coś takiego jak energia słoneczna. Słońce sprawia, że stajemy się radośni. Jego promienie docierają do nas nawet przez chmury. A jeśli za oknem jest jeszcze ciemno, przygotujemy się i jak tylko wzejdzie słońce – będziemy otwarci na jego wpływ. Gdy jest ciepło, polecam otworzyć okno i zaczerpnąć świeżego powietrza. Tlen jest silnym paliwem w procesach dostarczania energii.

2. Włącz pozytywną muzykę

Z pewnością masz takie utwory, które powodują, że bierzesz głośniej. To właśnie one najbardziej Cię pobudzają i pełnią ważną rolę w generowaniu energii – szczególnie z rana. Wybierz dźwięki, które zachęcają Cię do ruchu. A jak już zaczniesz się ruszać – odgonisz ospałość całkowicie.  Muzyka to czysta energia!  Możesz codziennie czerpać z niej korzyści. Jednak jest jeden warunek. Muzyka musi grać wystarczająco głośno – tak, aż zaczniesz odczuwać jej pozytywny wpływ. Wywołane drgania DOSŁOWNIE pobudzają nasz organizm do produkcji energii. Możesz zaobserwować, co się dzieje z wodą w szklance koło głośnika. Dźwięk powoduje drgania wody. Przypomnę Ci, że nasze ciało składa się z niej w 70%. To chyba wyjaśnia, jaki  fizyczny wpływ ma na nas muzyka.

Kolejnym plusem jest to, że muzyka zagłusza niepotrzebne myśli. I tak przechodzimy do następnego kroku.

3. Blokuj negatywne myśli

W głowie lubią pojawiać się myśli, które zabierają nam ciężko wytworzoną energię. Zaraz się przypomną wszystkie trudne rzeczy do wykonania, zaległe zadania, konieczne obowiązki – na tym etapie  po prostu blokuj takie myśli. Nie myśl o tym, dopóki nie napełnisz się całkowicie energią. Skąd masz wiedzieć, kiedy to się stanie? Chętnie, bez ociągania i narzekania – zabierzesz się za swoje zadania. Zniknie w głowie „nie chce mi się”. Człowiek pełen energii jest chętny do działania – chce spożytkować swój stan energetyczny.

4. Wykonuj ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia pozwalają rozbudzić zastałe mięśnie. Dotleniają organizm i dostarczają energii. Podczas wysiłku wytwarzają się endorfiny, sprawiając, że jesteśmy szczęśliwi – tym samym, bardziej chętni do działania.  Ćwiczenia nie powinny być bardzo męczące.  Wystarczy parę pompek i przysiadów. Chcemy się w końcu naładować energią, a nie ją wykorzystywać. Lekki wysiłek fizyczny pobudza organizm, jednak po przekroczeniu pewnej granicy zaczyna czerpać energię, a tego w tym przypadku nie chcemy.

 Czy wiesz, że przebywanie długo w tej samej pozycji oraz wzmożone stany koncentracji powodują napięcie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne? Warto w takich momentach trochę poćwiczyć.

5. Skup się na celach

Cele stanowią siłę napędową w naszym życiu. Są czymś czego chcemy – a myślenie o tym wprawia nas w pozytywny stan. Gdy skupisz się na tym, czego chcesz – automatycznie nie będziesz myśleć o tym, czego nie chcesz. Nasze pragnienia są wspomagane przez organizm produkcją sił witalnych. Jeśli naprawdę czego chcesz – zawsze znajdziesz na to siłę.

6. Użyj Tabeli Efektywności

Ostatnią rzeczą, która ja wykonuję, to użycie Tabeli Efektywności. Testuję ją od kilku miesięcy i jestem zaskoczony rezultatami. Jest to całkowita  nowość i coś co  podwaja moją energię. Ponieważ wszystko przebiegło pomyślnie, zabieram się za pisanie ebooka na ten temat. Termin jego udostępnienia jest mi, na dzień dzisiejszy – nieznany. Ale jak tylko skończę, będziesz mógł czerpać z tego takie same korzyści, jak ja. [Aktualizacja: więcej na temat Tabeli Efektywności dowiesz się z kursu Tornado Produktywności.]

Wykonaj wszystkie powyższe kroki (na razie bez ostatniego) i przekonaj się jak dobrze to działa. Nabierzesz chęci do działania. Zobaczysz jakie pomysły przyjdą Ci do głowy. Zwróć uwagę na to, co się dzieje z piłkarzem po strzeleniu ważnego gola. Chociaż przebiegł pół boiska, doznaje przypływu energii. Nie ma wątpliwości, że to jego emocje wywołały ten stan. Energię można czerpać z wielu źródeł.

Podsumowanie:

Pamiętaj, aby dbać o swój stan energetyczny, a tym samym za swoją siłę napędową. Teraz już wiesz, jak się naładowywać energią i jak eliminować niepotrzebne straty tego cennego zasobu. Pamiętaj o piciu  wody, odpowiednim  pożywieniu, należytym  odpoczynku i wystarczającym dotlenieniu. Dodatkowo wykonuj codziennie  6 kroków przedstawionych powyżej – a przekonasz się jak bardzo możesz podnieść swój poziom energii!

Artur Wójtowicz
wizjoner.org