Dziś pokażę Ci siedem sposobów na szybką zmianę stanu emocjonalnego. Dowiesz się jak można łatwo zastąpić negatywne emocje pozytywnymi. Dodatkowo, jeśli chcesz przeczytać moje dwa szalone wiersze i trochę się pośmiać – polecam ten artykuł.

Chemia radości

Związek chemiczny odpowiedzialny za nasze dobre samopoczucie to endorfina. Dlatego dziś zajmiemy się metodami na pobudzenie organizmu do jej produkcji.

To co się dzieje w Twoim ciele jest bezpośrednio związane z Twoim myśleniem. Każde codzienne doświadczenie i każda myśl – dostarcza informacji do mózgu wywołując w ten sposób różne reakcje.
Jeśli powiesz sobie, że masz kiepski dzień, bo się nie wyspałeś, bo wstałeś lewą nogą, bo ktoś Cię zdenerwował, wpłynie to na Twoją fizjologię. Organizm będzie wytwarzać peptydy, czyli związki chemiczne odpowiedzialne za np. złość, smutek, zdenerwowanie.

Więc nasza ocena tego, czy coś jest dla nas dobre lub złe, wpływa na organizm – on następnie produkuje peptydy odpowiadające konkretnym emocjom – i w rezultacie czujemy np. złość. Zmieniając pierwotną ocenę sytuacji zmienimy nasze odczucia. To właśnie chcemy osiągnąć, stosując któryś z poniższych sposobów.

Jak poprawić samopoczucie?

1. Muzyka

Włącz pozytywną muzykę. Podkreślam – pozytywną. Przeważnie dobieramy to czego słuchamy do naszego obecnego stanu. Jest to działanie podświadome. Szukamy rzeczy, które pasują do tego jak się obecnie czujemy. Jak jesteś smutny – słuchasz smutnej muzyki. Nie wolno Ci tego robić!  To tylko pogorszy sprawę. Będziesz cały czas pogłębiać to uczucie. Jeśli chcesz zmienić negatywne emocje w pozytywne musisz stworzyć sobie korzystne warunki. Dlatego pierwszym rozwiązaniem jest pozytywna, energiczna, pobudzająca muzyka. I jeszcze jedna ważna rzecz. Muzyka musi grać wystarczająco głośno. Jeśli to niemożliwe użyj słuchawek. Czasem trzeba zagłuszyć złość, smutek, rezygnację, poczucie winy, wyczerpanie, frustrację i nerwy – aby się od nich uwolnić.

2. Cele

Skup się na tym czego chcesz. Nie rozpamiętuj nieudanych chwil, ani nie wyobrażaj sobie czarnych scenariuszy. Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnych doświadczeń, musisz wiedzieć parę rzeczy. Pamiętaj, że sytuacja w której teraz jesteś jest przejściowa – a co najważniejsze jest wynikiem Twoich przeszłych działań. Dziś możesz zrobić coś innego niż wczoraj. Jeśli wczoraj się nie udało – to dziś może się udać. Bądź wytrwały. Masz szansę przełożyć kartkę na drugą stronę i zacząć zupełnie od nowa. Czego chcesz doświadczyć? Co chcesz osiągnąć? Jak chcesz wyglądać za 5 lat? Kim chcesz być? Jakie masz plany? Czy wiesz jak to wszystko osiągnąć? Szukaj rozwiązań. Nie marnuj czasu na nieproduktywne stany umysłu. Na niepotrzebne, spowalniające emocje. Nie warto się kłócić, złościć i obrażać. Utrzymuj swoje myśli na dobrym kursie. Skup się na celach.

3. Aktywność

Twój stan emocjonalny to wynik reakcji chemicznych w Twoim organizmie. Jeśli stworzysz dla niego inne warunki osiągniesz inny stan ducha. Możesz zacząć się śmiać właśnie w tym momencie. Możesz już teraz poczuć się naprawdę dobrze. Bez względu na to jaką masz teraz sytuację.

Wyjdź pobiegać. Pojeździj na rowerze. Poskacz na deskorolce. Pograj w piłkę. Poćwicz aerobik. Zapewnij ciału dowolną aktywność fizyczną – a Twoje uczucia zmienią się natychmiast. Musisz zmienić otoczenie. Warunki w których przebywasz. Swoją fizjologię. Przepływ krwi. Dotlenienie. Gdy to się zmieni – zmienią się emocje.

4. Towarzystwo

Spotkaj się ze znajomymi. Wyjdź gdzieś. Zrób coś innego niż zwykle. Przybywaj w towarzystwie pozytywnie nastawionych ludzi, a ich nastrój przejdzie na Ciebie. Pamiętaj, że towarzystwo to nie tylko osoby, ale wszystko, co żyje np. zwierzęta.

Wiesz dlatego ludzie mają psy? Ponieważ wprawiają ich w dobry nastrój. Zmieniają ich kondycję emocjonalną. Pies jest okrzyknięty najlepszym przyjacielem człowieka. Czeka na Ciebie za każdym razem. Cieszy się na Twój widok. Nie może się doczekać zabawy z Tobą. Chce przy Tobie być. Potrzebuje Cię. Poprawia to Twoje samopoczucie. Właśnie dlatego ludzie mają psy.

5. Zjedz pyszne danie

Powiedzenie „jak Polak głodny to zły” jest w wielu przypadkach bardzo prawdziwe. Gdy jesteśmy głodni, organizm na różne sposoby domaga się pożywienia. Może to prowadzić do rozdrażnienia i frustracji. Łatwiej wtedy się z kimś pokłócić. Łatwiej się zdenerwować i łatwiej wpaść w negatywny stan. Czasem możemy nie wiedzieć, że denerwujemy się na coś lub kogoś, bo tak naprawdę jesteśmy głodni. Jest na to smaczne rozwiązanie.

Zjedz coś dobrego. Wybierz danie, które Ci wyjątkowo smakuje. Oczywiście nie zachęcam do obżarstwa. Bądź świadomy tego, że ta technika nie może być stosowana jako ucieczka od problemów. Jednak jeśli inne metody zawiodą – skorzystaj z niej.

6. Śmieszne rzeczy

Mogą to być komedie, kabarety, śmieszne zdjęcia, śmieszne filmiki, filmy motywacyjne. Wszystko co jest napełnione humorem dobrze na Ciebie zadziała. Takie materiały są łatwo dostępne w Internecie. Dzięki temu zapomnisz o tym co Cię trapi. Wprowadzisz się w pozytywny nastrój. Zaczniesz patrzeć bardziej optymistycznie. Łatwiej znajdziesz rozwiązania problemów. Łatwiej się z kimś pogodzisz, bo zarazisz uśmiechem tą osobę. Poza tym bardzo trudno się złościć w uśmiechem na twarzy.

Możesz także zacząć się śmiać zupełnie bez powodu. Znowu wpłyniesz na fizjologię swojego ciała. Same usta ułożone w uśmiech po pewnym czasie spowodują poprawę humoru. Zacznie się produkcja endorfiny. Więc śmiej się. Tak po prostu. Śmiej się ze swojej poważnej miny.

7. Napisz zabawny wiersz

Jest to technika, którą ostatnio wymyśliłem, przetestowałem i okazało się, że daje niezłe rezultaty. Polega na wymyśleniu śmiesznego albo głupiego wiersza na temat tego co się stało. Nie musisz być do tego poetą. To nie musi być dzieło literackie. Możesz robić błędy, przekręcać wyrazy – aby było śmiesznie. Napisz o tym co Cię zdenerwowało, jak jesteś z tego niezadowolony, co o tym myślisz – w krzywym zwierciadle. Dodaj humoru do złości. Śmiej się. Zobaczysz jak będziesz się przy tym dobrze bawić. Twoje emocje natychmiast się zmienią. Zauważ, że po zastosowaniu tej metody wzrośnie Twoja kreatywność. Rozwiniesz się. I to wszystko dzięki negatywnym emocjom! Zamieniasz coś złego w dobre. Polecam takie podejście.

Poniższe wiersze dotyczą braku poczucia winy. Czyli są odpowiedzą na mówienie: „To nie moja wina”.

„O chłopcu, który nie przyznawał się do winy”

Tata jest na mnie zły – ja powtarzam „to ty, to ty”
 Bata bierze, w dupsko chce lać – ja zaczynam wiać
 Skórzana kara w powietrzu świszczy – ja uników uczę się od mistrzy
 W podskokach przemyślę sobie sprawy – byle tyłek nie był burawy
 Gdy do kąta mnie zagna – nie mam wyjścia z tego bagna
 Przyznam się do winy – i powiem: dziś są moje urodziny

„Ludzie lubią zrzucać winę na innych i na czynniki zewnętrzne”

 Na światło czerwone, na przebitą oponę,
 na korki, na brzydkie aktorki,
 na wyczerpane baterie, na zamkniętą pizzerię,
 na brak wody, na brak pogody,
 na schowanego policjanta, na kiepskiego implanta,
 na wolny autobus, na cholerny ZUS,
 na kolejkę w supermarkecie, na dziurę w skarpecie,
 na skrzypiące drzwi, na reklamy w TV,
 na za dużo kalorii, na powtarzanie historii,
 na brudne kowbojki, na jej humorki ;)
 na brak czasu, na brak tarasu,
 na ludzi i że się zabrudzi,
 że kończą się ferie i serialu serie,
 że kończą się rymy, a więcej ich ni my,
 więc dalej tak tkwimy, wyczekując endorfiny,
 która powstaje, gdy śmiać się udaje!

Ha ha, ciągle się przekonuję, że pisanie wierszy daje sporo radości!

Dobrze, wróćmy do tematu. Jak widzisz, możesz zmienić swój negatywny stan emocjonalny w pozytywny. Wypróbuj którąś z powyższych metod i przekonaj się sam. Sprawdź co daje muzyka, skupianie na celach, aktywność fizyczna, spotkania z przyjaciółmi, pełny brzuch, śmieszne materiały i przelanie emocji na papier. Osobiście, za każdym razem, gdy czytam moje wiersze, chce mi się śmiać. Więc coś w tym musi być.

W każdym razie wróć do tego artykuły, jeśli popsuje Ci się humor. Przygotuj się na taką sytuację, bo raczej kiedyś się wydarzy. Dobrze wtedy wiedzieć co ma się robić.

A tak poza tym – nie przejmuj się wszystkimi rzeczami. Głowa do góry:)

Artur Wójtowicz
wizjoner.org