Jeśli posiadałbyś wszystkie możliwe zdolności, jeśli miałbyś wszystkie możliwe środki, czas, wiedzę, znajomości i chęci, ale nie miałbyś tej jednej umiejętności – nic byś nie osiągnął. Co potrafią wszyscy ludzie sukcesu? Wykorzystują potęgę, którą ma PODEJMOWANIE DZIAŁANIA.

Eksplozja informacji

Ludzie bez przerwy chłoną setki nowych informacji. Czytają książki, czasopisma, gazety i strony internetowe. Słuchają radia i nagrań. Oglądają wiadomości i programy edukacyjne. Chodzą na szkolenia i uczą się. Zdobywają wiedzę i codziennie dowiadują się czegoś nowego. Wpadają na genialne pomysły i wymyślają innowacyjne rozwiązania. Tworzą wielkie plany i wizje przyszłości. Co się dzieje później? Przeważnie nic. Brakuje dalszego działania. 

Wszystkie te obszerne zbiory danych nie zostają nigdy wykorzystane. Wszystkie zdobyte informacje zalegają gdzieś w bibliotece przepełnionego mózgu.

Co zrobić z nową, użyteczną wiadomością?

Jeśli przeczytasz jakąś ciekawą informację – wykorzystaj ją natychmiast. Jeśli nie możesz jej od razu użyć, zadaj sobie pytania: „Kiedy wykorzystam tę informację?”. Jutro? Za rok? Nadaj jej jakiś termin, aby łatwiej było ją skatalogować w głowie. „Gdzie ją wykorzystam?”. Użyjesz jej w domu, na imprezie, czy nad jeziorem? „W jakiej sytuacji się przyda?” Podczas wystąpienia publicznego, zmywania naczyń, czy zapadania w sen? Zadawaj sobie inne pytania, aby jak najbardziej sprecyzować okoliczności wykorzystania tej informacji. „Jak użyję tej informacji? Po co mi ona? Jakie daje korzyści?  Komu o niej powiem? Kto chciałby się o niej dowiedzieć? W połączeniu z czym może być jeszcze bardziej wartościowa?” Zapisz odpowiedzi.  Zapisz pomysł oraz kiedy, gdzie i jak go wykorzystasz.

Podam przykład. Przeczytałeś w książce, że bieganie dobrze wpływa na zdrowie i wygląd. Uznajesz tę informację za wartościową. Teraz masz dwie opcje. Albo zakładasz buty i wybiegasz z domu – jest to najlepsze rozwiązanie, albo zapisujesz cenną wiadomość na osobnej kartce. Jeśli nie masz takiej możliwości – podkreśl ją, lub użyj zakreślacza, aby było ją łatwo później znaleźć. Następnie piszesz takie odpowiedzi:

Dziś wieczorem pójdę pobiegać. Zrobię kółko dookoła osiedla. Zwiększę w ten sposób swoją wytrzymałość i wyrobię mięśnie brzucha. Będę dzięki temu lepiej grać w piłkę. Zapytam brata, czy też chce pobiegać.

Po zapisaniu takich zdań wiesz dokładnie kiedy, gdzie i jak wykorzystasz nową informację. Pamiętaj, że już samo zapisanie tych rzeczy kartce, to już działanie. Robisz coś, aby skorzystać z wiedzy, którą zdobywasz. Ludzie sukcesu aktywnie posługują się swoją wiedzą. Gdy mają dobry pomysł – działają.

Zwlekanie

Nie warto odkładać pomysłów na dalszy plan. Wtedy prawdopodobnie do nich nie wrócisz. Jeśli coś zapali Ci lampkę w głowie – działaj. Nie zwlekaj. Nie zastanawiaj się. Zrób to i dopiero wtedy sprawdź, czy się opłacało. Jeśli nie – to trudno. Złap następny pomysł i znów działaj. Nie ma na co czekać. Z czekania i rozmyślania nie ma korzyści. Korzyści są tylko z działania.  Możesz być wielkim myślicielem, mieć tysiące pomysłów – a jeśli nie będziesz ich urzeczywistniać, nic nie osiągniesz. Większe szanse na powodzenie ma najgłupszy pomył wcielony w życie, niż najwybitniejsza wizja pozostawiona w głowie.

Strach przed działaniem

Ludzie boją się działania. Naprawdę. Boją się podejmowania ważnych decyzji. Boją się zmian.  Nawet na lepsze. Chcą, aby wszystko było jak dawniej. Chcą czuć się bezpiecznie. Boją się, że się nie uda.  Nie potrafią działać bez gwarancji sukcesu. Strach przed porażką nie pozwala im ruszyć do przodu. Nie pozwala im decydować o życiu. Brakuje im wiary w siebie. Brakuje im motywacji. Nie wiedzą dlaczego powinni coś zrobić. Szybko rezygnują. Nie mają celów. Nie mają planów. Nie wiedzą gdzie są i dokąd zmierzają. Nie wiedzą co jest naprawdę ważne. Nie mają czasu. Nie mają siły. Nie chce im się. Są kontrolowani przez okoliczności. Przez szefa. Przez pracę. Przez pieniądze. Przez czas. Boją się o to, co powiedzą inni.  Boją się robić inne rzeczy niż reszta ludzi. Boją się, że nie będą zaakceptowani. Że zostaną sami. Że nikt im nie pomoże. Dlatego właśnie ludzie boją się działania.

Działanie wymaga więc odwagi.  Wymaga robienia rzeczy bez gwarancji powodzenia. Wymaga wiary w to, że się uda. Wymaga pewności siebie. Aby skutecznie działać należy wypracować w sobie zestaw silnych, pozytywnych przekonań. Takich, które będą nas umacniały. Które zapewnią nam sukces.

Gdyby kiedyś to do mnie nie dotarło – nie czytałbyś tych słów. Gdybym się bał niepowodzenia, gdybym nie działał bez pewności, że się uda, gdybym wątpił w swoje możliwości, gdybym uznał, że się nie da, że nie umiem, że nie potrafię i nie mogę – Wizjoner nigdy by nie powstał. Moje życie wyglądałoby inaczej. Byłbym innym człowiekiem… Cieszę się, że podjąłem działanie.

Czas zbiorów

Istotną sprawą jest nieprzerwane działanie. Jeśli coś robisz – nie oczekuj od razu rezultatów. Nie napiszesz książki, nie wybudujesz domu, nie zostaniesz mistrzem, nie okrążysz Ziemi – nie zrobisz niczego naprawdę wielkiego w jeden dzień. Wszystko wymaga czasu. Jan Matejko malował obraz „Bitwa pod Grunwaldem” przez 6 lat! Czy wiedział ile mu to zajmie? Czy czas miał znaczenie?

Najpierw siejesz – potem zbierasz. Jeśli nie widzisz efektów, pomimo intensywnej pracy – to jeszcze nic nie znaczy. Działaj dalej. Nie pozwól sobie na chwilę zwątpienia.  Nie pozwól sobie na utratę wiary w sukces. Nie zaczynaj rozmyślać. Nie zastanawiaj się. Bierz się za następną rzecz. Zrób coś wartościowego. Wykonaj kolejny krok, a być może będzie to ten ostatni – na podium.

Każdy człowiek sukcesu zaczynał od zera. Każdy mistrz na początku był kiepski. Każdy najlepszy sportowiec stał się najlepszy przez ciągłą pracę. Każdy artysta rozwinął talent przez ćwiczenia. Każdy, kto kiedykolwiek czegoś dokonał, podjął decyzję i trwał przy niej, nieprzerwanie podejmując działanie.

Nie przegrasz – dopóki się nie poddasz

Myślisz, że dziecko, które uczy się chodzić, poddaje się po nieudanej próbie? Czy gdy się przewróci mówi sobie: „Nigdy nie nauczę się chodzić”? Nie szuka wymówek: „Mam za słabe nogi.” „Nałożyli mi za dużego pampersa.” Nie kładzie się na ziemi i rozpacza z tego powodu. Próbuje jeszcze raz.  To nasza ludzka, wrodzona cecha. Cały czas się rozwijać i nie przejmować porażkami, bo tak naprawdę porażki nie istnieją. To tylko nasze zdanie na temat rzeczywistości. Jeśli uważasz, że poniosłeś porażkę to znaczy, że coś nie poszło po Twojej myśli. I tyle. Nie ma się czym przejmować, tylko próbować dalej. Nie ma sensu wmawiać sobie: „nie uda mi się, nie potrafię, jestem za słaby”. Bzdura! Możesz się wszystkiego nauczyć. Możesz wszystkiego dokonać. Możesz wszystko osiągnąć. Masz wystarczająco dużo siły, aby sięgać po nieosiągalne.

Nie jest tragedią, jeśli nie możesz dosięgnąć gwiazd – tragedią jest nie mieć gwiazd, po które możesz sięgać.

The Opus

Trudne początki

Ludzie, gdy zabierają się za jakieś nowe przedsięwzięcie lub realizują jakiś pomysł – przeważnie chcą, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Wszystko musi być dopracowane. Wręcz idealne. Tak mijają tygodnie, potem miesiące i lata – a ich wizja nie zostaje ciągle spełniona. Jeśli w ogóle ją zrealizują, to w czasie o wiele dłuższym niż na to potrzeba.

Gdy zakładałem Wizjonera, zacząłem porównywać się do innych stron. Do kilkuletnich serwisów. W takim zestawieniu wydawało mi się, że nie jestem jeszcze wystarczająco rozwinięty, aby rozpoczynać. Zapomniałem, że oni też zaczynali od czegoś małego. Nie byli znani, nie umieli wszystkiego, ich strony nie wyglądały tak jak teraz – mimo to robili swoje. Cały czas działali. Realizowali plan krok po kroku. Teraz są znani i cenieni. Historia zna przypadki wielu takich osób, w każdej dziedzinie życia. Dajmy na to Edisona i jego 10.000 nieudanych prób wynalezienia działającej żarówki. Cel – plan – działanie – sukces.

„Rzeczy warte zrobienia – są warte zrobienia kiepsko za pierwszym razem”
Brian Tracy

Gdy robisz coś pierwszy raz – nie musi to być idealne. W trakcie to rozwiniesz.  Doświadczenie nauczy Cię wszystkiego, czego potrzebujesz. Da Ci więcej informacji, niż sam kiedykolwiek zdobędziesz. Zacznij realizować pomysł. Jeszcze nim będzie idealny. Zobaczysz, że w ten sposób dowiesz się czegoś, na co nigdy byś nie wpadł podczas rozmyślania. Działaj – a pojawią się inne drogi i możliwości, o których nie miałeś pojęcia.

Poznałeś dziś najcenniejszą umiejętność, jaką możesz posiąść. Teraz wciel ją do swojego życia. Podejmuj działanie bez zwlekania.  Skorzystaj z tego artykułu. Zauważ, że działanie nie istnieje w teorii. Działanie jest tylko w praktyce. Dlatego zamiast się zastanawiać – działaj. Bądź przygotowany na trudności z tym związane. Nie bój się zacząć. Pamiętaj, że zawsze można później wprowadzić poprawki. Działaj bez gwarancji sukcesu. Działaj nieprzerwanie. Działaj, aż się uda. Tylko tak odniesiesz wielki sukces.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org