W dzisiejszym świecie mamy dostęp do potężnych pokładów informacji. Możemy znaleźć wiedzę na dowolnie wybrany temat, od sztuki układania kwiatów po programowanie komputerowe. Większość tej wiedzy jest łatwo dostępna i przede wszystkim darmowa.

Można by pomyśleć, że taka darmowa wiedza jest wystarczająca, aby zapewnić światłemu człowiekowi wystarczający rozwój. Jednak, co sam już odkryłem, kupowanie wiedzy w postaci książki lub kursu przynosi o wiele więcej korzyści, niż dokładnie ta sama wiedza udostępniona bezpłatnie. Przejdźmy więc do zalet kupowania rozwiązań.

Bezcenna siła napędowa

Jest pewna magiczna siła płynąca z kupienia czegoś. Rzeczy, które dostajemy za darmo tego nie posiadają. Prawda jest taka, że jeśli wyłożyliśmy na coś pieniądze, to bardziej to sobie cenimy. W rezultacie bardziej się przykładamy, aby osiągnąć efekt za który zapłaciliśmy.

Jeśli powiedziałbym Ci np. jak wyrobić sobie super mięśnie brzucha – i zapłaciłbyś za to 2000 zł – to prawdopodobnie po kilku miesiącach miałbyś te super mięśnie. A jeśli powiem Ci teraz za darmo jak mieć takie mięśnie – nawet nie ruszysz się z miejsca. Dlatego pierwszą korzyścią, którą kupujemy wraz z danym rozwiązaniem jest motywacja.

Darmowa wiedza nie motywuje – oczywiście może nas zainteresować i w rezultacie zabierzemy się za jakieś działanie – ale nie posiada tej magicznej siły. Nie jest w naszych oczach wartościowa, ponieważ nie musieliśmy włożyć żadnego trudu w jej zdobycie. Nie daliśmy niczego w zamian, więc nie czujemy wewnętrznej presji, aby skorzystać z darmowych materiałów. A jak już za coś zapłacimy chcemy na tym skorzystać. Dlatego każda złotówka wydana na wiedzę sprawia, że narasta w nas pragnienie przyswojenia tej wiedzy. A co za tym idzie, napędza nasz rozwój.

Wiele rzeczy możesz znaleźć za darmo w Internecie. Jednak zawsze ta najcenniejsza wiedza ma wartość.  Dlatego czasem trzeba kupić sobie książkę, nagranie czy też kurs uczący jak coś osiągnąć. Wielu ludzi nie lubi wydawać pieniędzy, aby rozwiązać swoje problemy. Uważają, że to i tak się nie uda i nie warto wyrzucać pieniędzy w błoto. Ja sam zaczynałem przez zdobywanie darmowej wiedzy i bardzo dużo się nauczyłem. Ale dziś nie mam problemu, aby kupić raz w miesiącu książkę lub kurs, który mi w czymś pomoże. Wiem, że kupując czyjeś doświadczenie zyskuję bardzo dużo, ponieważ kupuję efekt. A czego chcę? Właśnie efektu. Dlatego z przekonaniem mogę powiedzieć, że pieniądze wydane na efekt są najlepszą inwestycją jakiej możesz dokonać.

Jeśli potrzebujesz roweru, to po co budować go samemu, skoro możesz go kupić w całości. Masz gotowe rozwiązanie, nad którym nie musisz pracować i wymyślać wszystkiego od podstaw. Nie odkrywaj na nowo rzeczy dawno odkrytych – kup je.  Możesz je potem nawet udoskonalić. Taka wiedza pomoże Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy, niż gdybyś takiej wiedzy nie posiadał.

Jeszcze mała dygresja. Pamiętam pewien ciekawy cytat, który będzie teraz na miejscu:

W każdym domu za 1.000.000 zł jest biblioteka – powinno Ci to coś mówić.

Co to oznacza? Bogaci ludzie kupują gotowe rozwiązania. W rezultacie gromadzą ogromne ilości książek, nagrań, materiałów, filmów szkoleniowych itp. Nie robią tego, bo są bogaci – robią to, bo kiedyś zapragnęli stać się bogaci. Żaden biedny człowiek nie ma setek książek, które uczyniłyby go bogatym – w innym przypadku już by nim był.

Kupowanie czasu

Kupowanie rozwiązań to także kupowanie czasu.  Jeśli chcesz się dostać do innego państwa masz do wyboru: samolot, samochód, pociąg, rower lub iść na piechotę. Wiesz dlaczego podałem wszystko w tej kolejności? Wiesz co jest najdroższe – a co naj… wolniejsze? Wniosek? Lecąc samolotem kupujesz przede wszystkim czas, dlatego płacisz najwięcej. Idąc na piechotę, wydajesz najmniej, ale tracisz najwięcej czasu i energii.

Jeśli kupisz kurs lub książkę dającą konkretny efekt – kupujesz czas, ponieważ nie musisz sam do tego wszystkiego dochodzić. Osiągasz cel szybciej. Jesteś bardziej pewny siebie, bo wiesz, że to czego pragniesz zostało już przez kogoś osiągnięte. Wiesz, że to jest możliwe. A w momencie, gdy uwierzysz, że coś jest możliwe staje się 100 razy bliższe realizacji.

Czy na pewno na tym skorzystam?

Skoro kupowanie gotowych rozwiązań to taka super sprawa, to dlaczego ludzie tego nie robią? Dlaczego nie kupują książek? Dlaczego nie kupują skutecznych metod? Czy problemem jest brak pieniędzy? Nie. Problemem są przekonania.

Jeśli powiedziałbym Ci, że mogę rozwiązać jeden z Twoich największych problemów i będzie to kosztować 49,99 zł. Czy przyjąłbyś moją ofertę? Mógłbyś uznać, że problem z którym zmagasz się całe życie na pewno nie może być rozwiązany za 49,99 zł. To by oznaczało, że miałeś do czynienia z czymś banalnym i że sam już dawno byś sobie z tym poradził. Mógłbyś mi także nie uwierzyć, że jestem do czegoś takiego zdolny. Mógłbyś sądzić, że sam to rozwiążesz lub, że tego nie da się rozwiązać. A może już próbowałeś kupić gotowe rozwiązanie tego problemu i okazało się ono nieskuteczne. W każdym razie wierzysz w coś, co sprawia, że nie kupisz mojej recepty na sukces. Posiadasz przekonanie, które wyrobiłeś sobie na podstawie wcześniejszych doświadczeń. Być może ktoś Cię kiedyś oszukał i już nie ufasz ludziom, którzy rzekomo mają rozwiązać Twoje problemy.

Kolejną przeszkodą może być wątpliwość co do jakości danej książki lub kursu. Zastanawiamy się, czy rzeczywiście to coś nam pomoże. A jeśli to nic mi nie da? A jeśli wyrzucę pieniądze w błoto? Nie chcemy płacić za nasze błędne decyzje.

Sposób na rozwianie tych wszystkich wątpliwości został już dawno wynaleziony przez najlepszych sprzedawców. A konkretnie, oferują oni klientowi gwarancję satysfakcji. A o tym za chwilę.

Rozwiązania bogacą

Dziś ludzie bogacą się z dwóch powodów. Albo kupują rozwiązania – albo je sprzedają.

Ludzie, którzy najwięcej zarabiają w Internecie – sprzedają skuteczne rozwiązania, które dają efekty. Można takich ludzi rozpoznać po tym, że dają Ci co najmniej 30-dniową gwarancję zwrotu 100% pieniędzy. Zwracam uwagę, że mówię tu o produktach informacyjnych takich jak książki, e-booki, audiobooki, kursy, nagrania wideo itp.  Dlaczego tak długo? Skoro według prawa masz 10 dni na zwrot? Ponieważ oni są pewni, że nie będziesz chciał zwracać towaru, bo jest on po prostu dobry.  Ktoś kto nie daje takiej gwarancji – boi się, że jego produkt nie będzie skuteczny. Więc to pierwsze ostrzeżenie dla klienta, że coś może być nie tak.

Sprzedawca może się oczywiście bać, że wszyscy ludzie będą chcieli zwrotu, nawet jeśli osiągnęli zamierzony efekt. Nikt przecież nie chce być oszukany. Jednak badania, zarówno innych jak i moje, dowodzą, że procent takich zwrotów jest bliski zeru. Więc jeśli ktoś nie daje Ci co najmniej 30 dni gwarancji, to albo jest nieskuteczny, albo jest nieprofesjonalny. Dobry sprzedawca nie wciska klientowi czegoś niepotrzebnego – dobry sprzedawca to inżynier od procesów decyzyjnych  – pomaga ludziom podejmować dobre decyzje. Dobry sprzedawca wie, że zyski pojawiają się, gdy klient wróci i kupi ponownie, a nie gdy mu się jednorazowo wciśnie kiepski towar i go pogoni.

Takie zachowania można zauważyć na Allegro. Kupujący wystawia negatywny komentarz z powodu niezadowolenia z produktu, obsługi, czasu oczekiwania, kontaktu, czy czegokolwiek. A za chwilę sprzedawca-amator odwdzięcza się również negatywem i wiązką na temat tego, jaki to klient jest głupi i wszystkiemu winny. Gdy sam coś kupuję na Allegro zawsze patrzę na negatywne komentarze. Jednak nie jest dla mnie najważniejsze co pisze klient – tylko jak reaguje sprzedawca. Jeśli nie ma on na celu dobra klienta – wiem też, jak ja będę potraktowany w podobnych okolicznościach.

Teraz wskazówki dla Ciebie

Pomogę Ci zastosować poznaną dziś wiedzę w praktyce. Dlatego dam Ci kilka wskazówek w postaci łatwego zadania. Wiem, że daję Ci je za darmo, ale mimo to – wykonaj je! ;)

Zastanów się. Jaki jest Twój najważniejszy cel w tym miesiącu? Zakładam, że skoro czytasz Wizjonera to już masz zapisany cel, bo wiesz jakie to ważne. Jeśli nie, to w takim razie proponuję przeczytać: Chcesz sukcesu? Wyznaczaj cele!

A więc masz cel. Twój cel to nic innego jak konkretny efekt, który chcesz osiągnąć. Teraz pomyśl przez chwilę: czy możesz kupić gotowe rozwiązanie, które zapewni Ci osiągnięcie tego celu lub czy można kupić sam cel zamiast nad nim pracować?

Jeśli chcesz np. zrobić stronę www, to czy nie warto kupić kurs mówiący krok po kroku jak tego dokonać? Nie będziesz musiał poświęcać cennego czasu na naukę i rozwiązywanie problemów nowicjusza. Dzięki temu możesz skupić się na treści na swoją stronę. A może by tak kupić gotową stronę www?

Możesz osiągnąć swój cel na wiele sposobów. Każdy z nich będzie miał swoją cenę. Będzie ona liczona, albo w pieniądzach, albo w czasie i energii. Tylko Ty decydujesz w czym zapłacisz.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org