Przed chwilą wpadłem na genialną myśl. Jest to coś, co może natychmiast zmienić Twoje życie i dać Ci to, czego chcesz. Za chwilę o tym opowiem, jednak najpierw muszę Cię zapytać: czy jesteś gotowy zadać sobie pytania, których NIGDY nie zadałeś?

Twoje myśli – Twój świat

Zawsze powtarzam, że myśl tworzy rzeczywistość. Jednak co to tak naprawdę znaczy? Gdy powiesz komuś, że myśl tworzy rzeczywistość – to będzie się tylko patrzeć tępym wzrokiem. Takie przesłanie wcale do niego nie dotrze. Zrozumie co powiedziałeś, ale nie zrozumie o co chodzi.

Zgadzam się z tym, że myśl jest czynnikiem, który kreuje nasz świat, ale sam musiałem to poprzeć obszerną dawką wiedzy i doświadczenia. Dla przeciętnego człowieka są to puste słowa, których nie da się w żaden sposób wykorzystać. W takim razie, jak przekazać tę istotną kwestię, tak aby każdy ją zrozumiał, bez potrzeby analizowanie tego, co powiedziałeś?

Dziś mnie oświeciło. Już wiem, jak to prosto wytłumaczyć. Nie tyle chodzi tutaj o MYŚL, ale o KIERUNEK SKUPIENIA. Kierunek skupienia odpowiada za to, jak postrzegasz świat. Twoje skupienie to nic innego jak skoncentrowanie wszystkich myśli na jednej sprawie. Myśl jest jak woda, a skupienie jak wąż ogrodowy. Możesz skierować węża tam, gdzie chcesz i podlać to, co chcesz. A jeśli nie panujesz nad nim, to możesz sam się oblać. Innymi słowy, możesz kierować swoimi myślami na swoją korzyść lub na niekorzyść. Wszystko zależy od tego, czy potrafisz zapanować nad własnym KIERUNKIEM SKUPIENIA. To naprawdę ważna sprawa! To klucz do zrozumienia wszechświata (nie przesadzam).

Przykład z postrzeganiem czasu

Jeśli skupiasz się na tym, jak mało masz czasu, to rzeczywiście będziesz go mieć mało. A z drugiej strony, jeśli myślisz, że masz dużo czasu, to będziesz się obijać! Dlaczego większość uczniów mając tydzień na napisanie wypracowania – pisze go ostatniego dnia? Czy chodzi tu o KIERUNEK SKUPIENIA? Dokładanie tak. Czują, że mają dużo czasu. Pierwszego dnia myślą sobie: “Aaa, mam jeszcze tydzień.” Przedostatniego dnia: “Aaa, mam jeszcze jutro czas.” Ostatniego dnia: “Aaa, mam jeszcze wieczorem czas.” Wieczorem: “O choroba, nie mam już czasu – muszę pisać!”

Bezbronna siła

KIERUNEK SKUPIENIA to potężna siła, która wpływa na całe Twoje życie. Co śmieszne, masz tę siłę cały czas pod kontrolą, ale być może rzadko z niej korzystasz. Może oglądasz telewizję i pozwalasz, aby wiadomości kierowały Twoim skupieniem? Może zwyczajnie reagujesz na bodźce? Może pozostawiasz swoje myśli na pastwę losu i karmisz je tym, co akurat leży pod ręką?

Musisz bronić swojego kierunku skupienia! Na każdym kroku ktoś będzie chciał Ci narzucić swoją wolę. Wszędzie są rzeczy, które będą odwracały Twoja uwagę. Ale nie pozwól na to. Pamiętaj o tym, czego chcesz, kim jesteś i dokąd zmierzasz. Wtedy trudno będzie Cię zbić z tropu.

Jednak co zrobić, gdy już wpadliśmy w błędne koło i nie potrafimy się zatrzymać? Jak zapanować nad własnym kierunkiem skupienia, skoro w każdej strony atakują nas przeróżne informacje? Jak nie dać odwrócić swojej uwagi od spraw naprawdę ważnych? Jak się obronić? Jak zmienić niekorzystny natłok myśli?

Zadawaj pytania

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zmianę punktu koncentracji – jest zadawanie pytań. Od ich jakości zależy jakość odpowiedzi, a tym samym jakość nowej rzeczy, na której się skupisz. Pytania mogą Cię pogrążyć w depresji lub przepełnić szczęściem. Wszystko zależy od tego, na czym się koncentrujesz – lub też jakie pytania sobie zadajesz.

Jeśli chcesz zmienić swoją obecną sytuacją, bez względu na to czy dotyczy: finansów, związków, zdrowia, samopoczucia czy szczęścia – MUSISZ ZADAĆ SOBIE PYTANIA, KTÓRYCH JESZCZE NIGDY NIE ZADAŁEŚ.

Ok, ale dlaczego zadawanie sobie niezadanych pytań jest takie ważne?

(Zauważ, że powyższe pytanie należy zapewne do pytań, których nigdy nie zadałeś).

PONIEWAŻ W TEN SPOSÓB OTRZYMASZ ODPOWIEDZI, KTÓRYCH JESZCZE NIGDY NIE OTRZYMAŁEŚ.

Tutaj warto się na chwilę zatrzymać… Przeczytaj jeszcze raz pierwsze i drugie zdanie pisane dużymi literami. Poważnie, przeczytaj je teraz —

Widzisz już o co mi chodzi? Odpowiedź, której szukasz – już dawno istnieje. Problemem jest to, że nigdy nie zadałeś właściwego pytania. Inaczej mówiąc: nie dostrzegłeś jej, bo nie skierowałeś na nią swojej uwagi. Zawinił Twój KIERUNEK SKUPIENIA. Jeśli uznałeś, że już znasz odpowiedź – przestałeś pytać. W ten sposób ograniczyłeś się do znanych metod. Zamknąłeś się wewnątrz tych samych pytań. Dlatego wciąż nic nie zmienia się w Twoim życiu. Wciąż masz tyle samo pieniędzy, tyle samo czasu, tyle samo motywacji i tyle samo radości na co dzień.

Myślisz, że ludzie bogaci skupiają się na tym samym, co ludzie biedni? Myślisz, że zadają sobie takie same pytania? Oczywiście, że nie. Pytania odpowiadają za kierunek skupienia, a skupienie odpowiada za konkretne działanie. To chyba jasne, że bogaci robią inne rzeczy niż biedni, prawda? Już wiesz z czego to wynika.

To Cię ogranicza

Tak naprawdę nie ogranicza Cię to, czego nie wiesz – ogranicza Cię to, CO JUŻ WIESZ. To Twoja pewność na temat tego, co jest prawdą – niszczy chcę zadawania pytań. Gdy masz dużo pracy, wiesz to bardzo dobrze – i nawet nie przyjdzie Ci do głowy, aby o to pytać.

Posłuchaj, a gdybyś tak zapytał siebie: „Jak mogę wykonać moją prace – I JEDNOCZEŚNIE DOBRZE SIĘ PRZY TYM BAWIĆ?”. Czy pojawiłyby się w Twojej głowie jakieś pomysły? Może byś włączył sobie muzykę? Może wyszedłbyś na dwór? Może zacząłbyś wykonywać ważne telefony leżąc w wannie?

Jednak jak możesz wpaść na takie pomysły – skoro nigdy nie zadałeś sobie właściwego pytania? Jak możesz się poczuć bardzo dobrze właśnie teraz – skoro nawet nie przyszło Ci do głowy, że mógłbyś się poczuć dobrze?

Jeśli ciągle wmawiasz sobie, że masz mało czasu, mało pieniędzy i dużo pracy – ZATRZYMAJ SIĘ! Zwróć uwagę na swój KIERUNEK SKUPIENIA. Zwróć uwagę na to, JAKIE PYTANIA SOBIE ZADAJESZ. Następnie zadaj sobie pytania, których jeszcze NIGDY nie zadałeś.

Dobre przykłady pytań:

Gdy straciłeś – Jak mogę obrócić stratę w zysk?

Gdy musisz wybierać – Jak mogę mieć obie te rzeczy?

Gdy czujesz się źle – Jak mogę teraz poczuć się dobrze?

Gdy obawiasz się najgorszego – A co, jeśli się mylę?

Gdy nie masz motywacji – Co mogłoby sprawić, że poczułbym się zmotywowany?

Gdy masz do zrobienie wiele zadań – Jak mogę upiec kilka pieczni na jednym ogniu?

Zapamiętaj

Musisz zadawać sobie pytania, których jeszcze nie zadałeś – ponieważ w ten sposób otrzymasz odpowiedzi, których jeszcze nie otrzymałeś.

Jakość odpowiedzi zależy od jakości pytania, które zadasz.

Zadając pytanie – zmieniasz swój kierunek skupienia.

Kierunek skupienia to koncentracja myśli na danej sprawie.

Masz całkowitą kontrolę nad swoimi myślami.

Od Twoich myśli zależy jak postrzegasz świat.

Twoja myśl tworzy Twoją rzeczywistość.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org