Dziś poruszę temat nie z tego świata, czyli ze świata snów. Zapoznam Cię z czymś, co trwale zmienia postrzeganie rzeczywistości i co za tym idzie – codzienne życie. Poznaj odmienny stan świadomości jakim jest świadome śnienie. Zacznij czerpać korzyści z 1/3 życia, które przesypiasz!

Świadomy sen (w skrócie LD – lucid dream) jest to taki sam sen, jak jeden z tych, których śnisz każdej nocy. Jedyną różnicą jest uświadomienie sobie, że właśnie śnimy. Sen w takim momencie staje się przejrzysty i doświadczanie go jest o wiele intensywniejsze. Kontrola jaką się wtedy posiada, pozwala robić DOSŁOWNIE WSZYSTKO. Możesz spacerować po piaszczystej plaży, poskakać na księżycu, rozmawiać z ludźmi, pokonywać własne słabości, przybrać kształt kałuży i wyparować, oddychać pod wodą, latać, przychodzić przez ściany oraz wszystko to, co potrafisz sobie wyobrazić. Tu nie ma ograniczeń.

LD jest przeżyciem naprawdę niezwykłym. Może już go doświadczyłeś, a może kompletnie nie wierzysz w takie rzeczy. Dlatego najpierw zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem “Jak zapamiętywać sny”. Dopiero, gdy przekonasz się, że w ogóle masz codziennie sny, będziesz skłonny uwierzyć, że mogą być świadome.

Mogę w 100% potwierdzić, że da się odzyskać świadomość we śnie.  I co najlepsze –  każdy może się tego nauczyć!

Jest możliwe zorientowanie się, że właśnie śnimy i przejęcie kontroli nad snem. Opieram to stwierdzenie na podstawie własnego doświadczenia oraz na relacjach ludzi, którzy nauczyli się świadomie śnić. Dodatkowo udało mi się znaleźć informację, że już w latach siedemdziesiątych potwierdzono naukowo prawdziwość świadomych snów. Stwierdzono fakt, że jest to stan jak najbardziej możliwy do osiągnięcia.

Po odzyskaniu świadomości świat snów staje się dla nas zupełnie nowy. Można go porównać do ponownych narodzin. Wszystko jest nieznane, na początku nie potrafimy niczego kontrolować. Zmysły odbierają inną rzeczywistość. Znów stajemy się dzieckiem, które musi nauczyć się chodzić, we śnie – przeważnie latać. Prawa fizyki są zupełnie inne. Są pozostałością z tego co pamiętamy ze świata fizycznego. Podskakując zapominamy, że możemy wykonać skok na dowolną wysokość, bo jesteśmy przyzwyczajeni do grawitacji.

Na początku możliwe są problemy z lataniem, bo to wbrew logice. Przecież człowiek nie lata, jest za ciężki i nie ma napędu. Wszystko to jest prawdą, ale tylko w naszym fizycznym świecie. Dlatego panowanie nad snem jest zależne od naszej umiejętności przystosowania się, czyli elastyczności.

Kontrola

Są różne poziomy kontrolowania snu. Możesz odzyskać świadomość na chwilę, po czym sen wciągnie Cię z powrotem. Najczęściej jest to spowodowane biernym oglądaniem tego, co się dzieje we śnie. Możesz też się tak podekscytować, że się obudzisz. Jednak wraz z praktyką, zaczniesz panować nad emocjami i nauczysz się  odczuwać sen tak jak rzeczywistość. Oczywiście niemożliwe jest pomylenie snu z realnym światem. To by znaczyło, że wcale nie jesteśmy świadomi, skoro nie wiemy, że śnimy.

Bezpieczeństwo

Świadome sny są całkowicie bezpieczne i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie.  Jedynym skutkiem ubocznym jest przeogromna radość po obudzeniu. Traci się wtedy stan zamartwiania i zapomina o problemach. Jednak większość ludzi jest zdolna znieść te niedogodności :) To czego doświadczamy w świecie snu powoduje, że chcemy tam wracać. Chcemy ciągle napełniać się tą energią i przeżywać silne, pozytywne emocje.

Czy można się uzależnić od świadomych snów?

Uzależnić można się nawet od sukcesu (zobacz: “Uzależniony od sukcesu”). Tak samo od pieniędzy, wygód i przyjemności. Posiadanie pieniędzy nie jest złe, o ile to my nimi władamy, a nie one nami. Wygody ułatwiają nam życie, jeśli potrafimy docenić to co już mamy. Chęć odczuwania przyjemności jest dobra, jeśli nie jest przypłacona zdrowiem lub krzywdą innych.

Poruszając już ten temat, to są groźniejsze uzależnienia niż świadome sny. Ludzie biorą różne rzeczy, aby poczuć się wolnym od problemów i choć na chwilę uciec od codziennych życiowych zmagań. Takich ludzi zachęcam do praktykowania świadomego śnienia. Będą mogli doznać dokładnie tego, co po zażyciu używek, alkoholu i czego tam jeszcze.

Różnicą jest, że będzie to stan naturalny, zdrowy, nie czyniący nikomu krzywdy i korzystny dla nich samych. Zarazem jest to krok do rozwoju i cieszenia się życiem, a nie zamartwiania. Świadomy sen jest doskonałą alternatywą dla negatywnych uzależnień.

Być może trafisz kiedyś na człowieka, który powie, że LD jest czymś złym. Uzna, że tak nie wolno, że to wbrew naturze, że może nam się coś stać. Będzie starać się nas wystraszyć i przekonać do porzucenia świadomego śnienia. Prawdopodobnie ten człowiek nigdy nie przeżył LD i nie ma pojęcia o czym mówi.  Ludzie zawsze bali się nieznanego.  Kiedyś przerażał ich fakt, że ktoś płynie na kraniec ziemi, bo przecież spadnie i poleci w otchłań. Tacy ludzie zawsze się znajdą. Jednak można im pokazać, że nie ma się czego bać i że sami mogą tego spróbować.

LD to naturalny, inny stan świadomości. Do jego osiągnięcia nie trzeba niczego zażywać ani stosować. Z tego stanu można się wedle własnej woli, w dowolnym momencie – obudzić.  Nie ma możliwości, abyśmy nie mogli się wybudzić – bo to zwyczajny sen.  Gdy organizm wystarczająco odpocznie, sam się budzi. Codziennie zasypiasz i nawet się nie zastanawiasz nad tym, że możesz się nie móc obudzić. W świadomych snach też nie ma się czego obawiać.

A jeśli chodzi o strach to, jeśli masz koszmary senne – jest to doskonały sposób, aby je pokonać. Zostało to udowodnione w wielu przypadkach. Koszmar jest straszny tylko wtedy, gdy wydaje nam się, że to co się dzieje jest prawdą. Odzyskanie świadomości całkowicie rozwiewa te wątpliwości. Uaktywnia się wtedy płat czołowy, czyli część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie. To sprawia, że straszny sen nie ma na nas wpływu.

Po co świadomie śnić?

Możesz ćwiczyć dowolne umiejętności. Przemówienia publiczne, występy i prezentacje wytrenowane we śnie, zostają zapamiętane przez naszą podświadomość, jako coś bezpiecznego i łatwego. Dlatego w realnym świecie organizm też  zareaguje bezstresowo. Możesz rozmawiać z nieznajomymi i nawiązywać nowe kontakty. Dzięki temu będziesz to robił  z łatwością w rzeczywistości. Zdobędziesz ogromną pewność siebie. Cokolwiek powiesz, cokolwiek zrobisz – nie ma tu żadnych konsekwencji. Jeśli coś się nie uda – nic się nie stanie. Możesz trenować cokolwiek zechcesz i masz nieskończoną ilość prób. Możesz być milionerem, jeździć porsche i mieszkać w willi. Korzystaj do woli.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świadomych snach – zapraszam na moją stronę: SwiadomeSnienie.pl

Artur Wójtowicz
wizjoner.org