Dziś przekażę Ci 8 najważniejszych czynników, które gwarantują osiągnięcie sukcesu. Obejrzałem kiedyś filmik, w którym zostały one wymienione – jednak bez wystarczającego wytłumaczenia. A więc zainspirowany obejrzaną treścią postanowiłem dodać coś od siebie i opisać najważniejsze cechy, które powinieneś posiadać, jeśli chcesz stać się człowiekiem sukcesu.

1. Pasja

To całkowita podstawa każdego wielkiego sukcesu. Aby osiągnąć coś naprawdę gigantycznego – musisz kochać to co robisz. Musisz działać pod wpływem prawdziwej pasji. A skąd będziesz to wiedzieć? Jeśli byłbyś skłonny komuś płacić, abyś mógł wykonywać swoją pracę – to znalazłeś pasję! Zastanów się, czy teraz robisz to co naprawdę uwielbiasz robić? Czy potrafiłbyś wstawać codziennie o 5 rano, aby wykonywać swoją pracę?

Jeśli jeszcze nie masz pasji – znajdź ją! Co tak naprawdę Cię fascynuje? Co chciałbyś robić w swoim życiu? Kim chciałbyś być? Czemu byłbyś skłonny się poświęcić?

Prawdziwa pasja podniesie całe Twoje życie na wyższy poziom. Doda Ci sił. Rozpali entuzjazm. To jak odepchnięcie się od dna – pozwala całkowicie zmienić obecne postrzeganie świata. Nadaje życiu nowego sensu. Daje kolejną szansę. Pozwala zacząć podróż na szczyt. Pasja to paliwo w Twojej rakiecie sukcesu.

„Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz.”

Colin P. Sisson

2. Praca

Musisz włożyć w to co robisz dużo pracy. Może to wydawać się trudne – ale jeśli to co robisz jest Twoją pasją – praca nie będzie Cię męczyć. Może to być nawet jak zabawa. Wszyscy najlepsi sportowcy, od golfistów po skoczków narciarskich, traktują swoją pracę właśnie jak zabawę. Są najlepsi, bo nie muszą walczyć sami ze sobą, aby pracować – oni to uwielbiają.

Zawsze wygrywają Ci, którzy najciężej pracują realizując swoją pasję. Więc jeśli chcesz sukcesu – musisz na niego zasłużyć. Dlatego cały czas pracuj, a zobaczysz, że w końcu się uda.

„Nie przepracowałem ani jednego dnia w swoim życiu. Wszystko co robiłem, to była przyjemność.”

Thomas Edison

3. Mistrzostwo

Musisz być w czymś dobry. Tylko jak to zrobić? To proste. Wystarczy ćwiczyć!  Codziennie. Nie potrzebujesz talentu, pieniędzy, ani niczego innego, aby stać się w czymś dobrym. Ćwicz. Znajdź jedną rzecz i ciągle się udoskonalaj w jednej dziedzinie. Stań się ekspertem. Bądź człowiekiem do którego wszyscy się zwracają.

W czym chciałbyś być najlepszy? Co dotychczas przychodziło Ci z łatwością? Znajdź tę jedną dziedzinę i stań się w niej mistrzem.  Zauważ, że nie musisz TERAZ być w czymś najlepszy.  Skup się na tym, w czym mógłbyś być najlepszy w przyszłości, jeśli pracowałbyś wystarczająco ciężko.

„Bardziej niż cokolwiek innego – przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu.”

Henry Ford

4. Skupienie

Skup się tylko na jednej rzeczy. Skoncentruj się na jednym zadaniu, aż doprowadzisz go do końca. Nie rób niczego innego, nie zastanawiaj się – działaj. Będzie wiele spraw, które będą odwracały Twoją uwagę – nie pozwól na to! Nie pozwól sobie na marnowanie czasu – rób swoje. Znajdź tę jedną rzecz wartą Twojego zaangażowania i trzymaj się jej. Miej zawsze tylko jeden najważniejszy cel.

„Jeden pomysł na raz – to właśnie tyle, ile możesz zdzierżyć.”

Henry Ford

5. Mobilizacja

Zmuszaj się do działania. Motywuj się. Mobilizuj. Popychaj na przód. Codziennie wykonuj chociaż jeden krok. Nie marnuj dnia – pracuj. Czasem będziesz musiał walczyć ze sobą, czasem będziesz miał gorszy dzień – ale pamiętaj – nawet najmniejszy krok przybliża Cię do celu. A to oznacza, że wystarczy codziennie zrobić chociaż najmniejszą rzecz, a to już gwarantuje sukces! Nawet największy mur budowany jest cegła po cegle. Dlatego wystarczy, że skupisz się na tym, aby położyć idealnie jedną cegłę na raz – a mur powstanie sam i nawet nie będziesz wiedział kiedy.

„Nie czekaj. Pora nigdy nie będzie idealna!”

Napoleon Hill

6. Wytrwałość

Musisz być wytrwały. Nigdy się nie poddawaj. Uparcie dąż do celu. Nie pozwól, aby porażka Cię zniechęciła. Traktuj ją jako bezcenną lekcję – wyciągaj wnioski i idź dalej. Nie przejmuj się krytyką. Nie ulegaj presji.  Nigdy nie rezygnuj z pasji!  Ona daje nam prawdziwą siłę i chęć do dalszych zmagań. Nie rezygnuj ze swoich marzeń. Być może jesteś o krok od sukcesu. Wykonaj jeszcze ten jeden krok. Wytrwaj.

„Nigdy się nie zniechęcam, ponieważ każde odrzucenie niewłaściwej próby stanowi kolejny krok naprzód.”

Thomas Edison

7. Służba

Musisz służyć innym ludziom. Musisz wnosić do ich życia coś bezcennego. Musisz dawać. Musisz stworzyć coś wartościowego. To klucz do sukcesu i bogactwa. Jeśli chcesz być milionerem dawaj wartość za wartość. Stwórz coś, co rozwiąże problemy ludzi, a będą oni skłoni Ci za to płacić. Przy czym pamiętaj, że największa radość przychodzi wtedy, gdy dajesz coś innym – nie gdy bierzesz. I jeszcze jedna rzecz: nikt nigdy nie osiągnął wielkiego sukcesu w pojedynkę. Potrzebujesz więc ludzi. Dlatego pomagaj im jak najlepiej potrafisz.

„W ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, że to, co do nas wraca, jest zawsze lepsze od tego, co dajemy.”

Orison Swett Marden

8. Pomysły

Musisz mieć nowe pomysły. Nowe rozwiązania, nowe spojrzenie, wizje, cele i plany. Obserwuj, słuchaj, bądź ciekaw, zadawaj pytania, przezwyciężaj trudności, szukaj powiązań i łącz rzeczy ze sobą. Zapamiętaj, że paliwem pasji jest inspiracja. Dlatego szukaj nowych pomysłów, czegoś co Cię zainspiruje, czegoś co Cię zmotywuje do dalszej pracy. Jeśli trzeba odpocznij, wyjdź na spacer albo weź gorącą kąpiel. Stwórz sobie jak najlepsze warunki do wpadania na genialne pomysły. Wymyśl coś nowego lub udoskonalaj to co już znasz.

„Twórcze myślenie to przełamywanie utartych schematów, by spojrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia.”

dr Edward de Bono

Jestem pewien, że te 8 tajemnic sukcesu pozwoli Ci nabrać rozpędu na drodze do realizacji każdego Twojego celu. Jeśli będziesz się kierować wszystkimi wskazówkami z tego artykułu – po prostu musisz odnieść sukces!

Artur Wójtowicz
wizjoner.org