Dlaczego jedni ludzie, chociaż mają w życiu wszystko: pieniądze, dom, przyjaciół, wolność i radość – kończą na odwyku? A drudzy, chociaż nigdy nie mieli łatwo, byli biedni i bez wsparcia – stają się ludźmi sukcesu i wiodą szczęśliwe życie? Jak to możliwe? Co stanowi różnicę? Co decyduje o tym, że człowiek jest szczęśliwy? Dziś poznasz odpowiedź!
Inni, a jednak tacy sami
Wszyscy mamy jakieś potrzeby. I chociaż jest ich mnóstwo, to możemy wyróżnić 6 z nich, które są odpowiedzialne za stopień zadowolenia w naszym życiu. Bez względu na to, czy jesteś Chińczykiem, czy Afrykaninem – masz te same 6 ludzkich potrzeb. Od razu powiem, że nie chodzi tutaj o hierarchię potrzeb Maslowa. Moim zdaniem jest ona przestarzała i niekompletna. Przedstawię Ci najważniejsze potrzeby człowieka, o których pierwszy raz usłyszałem od Tony’ego Robbins’a. Jeśli nie wiesz kto to, powiem krótko – geniusz.
Moim zdaniem zaspokojenie wszystkich 6 potrzeb jest kluczem do szczęścia. Jeśli chcesz być szczęśliwy lub zastanawiasz się dlaczego jeszcze nie jesteś – znajdziesz tutaj odpowiedź.
1. PEWNOŚĆ
Jest to pierwsza z ludzkich potrzeb. Każdy z nas potrzebuje jakiegoś stopnia pewności. Chcemy wiedzieć, czy krzesło, na którym siedzimy zaraz się nie złamie. Chcemy być pewni, że nie trafi nas piorun w czasie burzy, dlatego się chowamy (pod drzewem:)). Potrzebujemy tej pewności.
A co się dzieje, gdy jej nie masz? Gdy nie wiesz, czy woda, którą pijesz nie jest zatruta? Albo otwierasz drzwi do łazienki, a tam siedzi tygrys? Masz wątpliwości, co zrobić. Wahasz się. Możesz wpaść w panikę. Na pewno nie jest to stan umysłu, w którym chciałbyś się codziennie znajdować. Dlatego pierwszą potrzebą wszystkich ludzi na ziemi jest pewność. Możemy ją także inaczej nazywać, np. bezpieczeństwo, stabilność, jasność, kontrola, zaufanie lub wiara. Jednak wszystko to dotyczy tej samej konkretnej potrzeby.
Ale z drugiej strony, co się dzieje gdy masz zbyt dużą pewność? Gdy wiesz, co ma się za chwilę stać? Gdy oglądasz film po raz 10 i wiesz dokładnie, co będzie? Zbyt duża pewność, bez względu na to jak ją nazwiesz, w końcu przerodzi się w NUDĘ. Pojawi się monotonia. Wszystko będziesz wiedzieć. Nic nie wzbudzi Twoich emocji. Nic nie da radości. Dlatego drugą ludzką potrzebą jest:
2. NIEPEWNOŚĆ
Niepewność znów może przybierać różne nazwy. Różnorodność, zmiana, przygoda, niespodzianka , wolność, szaleństwo lub ryzyko.
Aby nasze życie miało jakikolwiek sens, potrzebujemy czegoś co dostarczy nam emocji. Bez emocji jesteśmy jak maszyna. To emocje sprawiają, że czujemy. Emocje to życie. Każdy z nas pragnie w jakimś stopniu wyjechać gdzieś na wakacje, pójść do kina, obejrzeć mecz – innymi słowy, doświadczyć niepewności.
Oczywiście tutaj jest podobnie jak z pewnością. Co za dużo to niezdrowo. Jeśli ciągle jesteś nastawiony na ryzyko i niespodzianki – może to wywołać stres. Dlatego we wszystkim jest bardzo ważne, aby znaleźć złoty środek. Równowagę. Każda potrzeba musi być zaspokojona – należy się najeść, ale nie przejeść.
I jeszcze jedna kwestia. Wiesz co zapewnia nam stały dopływ niepewności? Co sprawia, że nasze życie jest różnorodne i bez przerwy się zmienia? Problemy. Bez żadnych problemów Twoje życie byłoby nudne. Problemy to inaczej wyzwania. Szanse. Okazje. Właśnie tak powinieneś je postrzegać. Jako coś co ubarwia Twoje życie, wywołuje emocje i zmusza Cię, abyś się ruszył. Jeśli nie ma ruchu w Twoim życiu – nie ma w nim też emocji. A pamiętaj, że emocje to życie.
3. WAŻNOŚĆ
Każdy chce czuć, że jest ważny (wyjątkowy, szanowany, wpływowy, znaczący). I nie tylko tego pragniemy, ale wręcz żądamy.
Czy słyszałeś kiedyś jak starsi ludzie mówią: „Nawet mi dzień dobry nie powiedział”? Wiesz dlaczego tak mówią? Ponieważ oczekują szacunku. Rzadko powiedzą młodszym „dzień dobry” jako pierwsi, bo mają potrzebę bycia szanowanym. Gdy komuś urodzi się dziecko, to biega i krzyczy: „To chłopiec, to chłopiec!” (a kogo to obchodzi?). Ludzie chcą być wyjątkowi. Chcą wiedzieć, że coś znaczą. Dzieci chętnie pokazują swoje siniaki i zadrapania. Młodzież pisze na murze swoje imiona. Dorośli chwalą się tytułami przed nazwiskiem. Mówią o swoich egzotycznych wakacjach. Kupują mercedesy i torebki z dziwnymi inicjałami. Mówią jak to ich dziecko nauczyło się wcześnie chodzić i że zna już 5 słów po angielsku… i 3 po polsku. Każdy chce czuć się ważny.
Poruszałem też ten temat w moim artykule (w MOIM artykule? – MOIM? Tak to mój artykuł – MÓJ!:))
Jak się mądrze kłócić?
Czy wiesz, jak w niewłaściwy sposób można zaspokoić tę potrzebę? Jeśli ktoś przyłoży Ci nóż do szyi, to nagle staje się dla Ciebie ważny. Nagle każde słowo które wypowiada ma znaczenie. Dlatego przemoc i agresja od zawsze istniała, ponieważ to najprymitywniejszy sposób pozwalający ludziom poczuć, że są ważni. Gdy człowiek czuje, że nic nie znaczy i że nikt się z nim nie liczy – często rodzi to w nim agresję.
4. ZWIĄZEK
Kolejnym pragnieniem ludzi jest związek. Może to być rozumiane jako miłość, przyjaźń, rodzina, jedność, przynależność, wspólnota itp. Ogólnie relacje, ale nie tylko międzyludzkie. Gdyby tak było, to ludzie nie mieliby psów. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dlaczego? Bo zaspokaja aż 4 powyższe ludzkie potrzeby. Pewność – zawsze jest przy Tobie, niepewność – czasem jest nieprzewidywalny, ważność – słucha Twoich poleceń, związek – jak wychodzisz z domu i wracasz po 5 minutach, to skacze na Ciebie jakby nie było Cię tydzień.
Ludzie od wieków jednoczą się w grupy, stowarzyszenia, kluby, sekty i gangi. Kilka osób razem, zawsze czuje się mocniej niż w pojedynkę. Samotność osłabia. Sprawia, że człowiek zamyka się w sobie. Głupieje. Zaczyna gadać do piłki. Człowiek, tak jak większość zwierząt, jest istotą stadną, czyli jego naturalnym środowiskiem jest życie w stadzie. Potrzebujemy tego. Potrzebujemy kontaktu z innymi.
5. ROZWÓJ
Wiedza, nauka, umiejętności. Wszyscy mamy wpisany w geny rozwój. Dziecko nie poddaje się dopóki nie nauczy się chodzić. Nie poddaje się dopóki nie nauczy się mówić. Nie poddaje się dopóki nie dostanie cukierka. Niestety z czasem naturalna chcę stawania się lepszym i osiągania marzeń zostaje stłumiona przez wmówione nam ograniczenia.
Jednak po zaspokojeniu kilku innych potrzeb człowiek ostatecznie szuka rozwoju. Wszytko na naszej planecie rośnie, albo gnije. Albo staje się mocniejsze, albo słabnie. Nieużywany mięsień zanika.
Rozwój wpływa na wszystkie pozostałe potrzeby. Ktoś chce więcej zarabiać, więc zdobywa nowe kwalifikacje. Robi to, aby być zabezpieczonym finansowo. W tym przypadku rozwija się, aby lepiej zaspokoić pierwszą potrzebę, czyli pewność. Tak samo ludzie chcą się rozwijać, aby cieszyć się szacunkiem lub, aby poprawić stosunki z innymi. Rozwijają się, bo szukają czegoś więcej.
Rozwój pozwala na podnoszenie jakości życia. Pozwala na czerpanie z niego większej radości, ponieważ coraz lepiej możemy zaspokajać nasze potrzeby. Jednak najważniejszy cel rozwoju jest tylko jeden:
6. WKŁAD
Wkład w życie innych, dzielenie się, dawanie, pomaganie, poświęcenie. Jest to potrzeba, której nie jest świadoma większość społeczeństwa. Ludzie, którzy mają wszystko i nie dzielą się tym z innymi – zastanawiają się czego im brakuje. Dlaczego nie są szczęśliwi? Przecież wszystko mają? Często tym brakującym elementem jest radość płynąca z wiedzy, że dzięki im, życie innych jest lepsze.
Malowanie najpiękniejszych obrazów i pisanie najcudowniejszych wierszy nie spełni swojej roli, jeśli nikt ich nigdy nie ujrzy. Jeśli wszystko zatrzymujemy tylko dla siebie – nie zaspokoimy ostatniej ludzkiej potrzeby. Możemy się złościć i wpadać we frustrację, ale dopiero ofiarowanie cząstki siebie daje nam świadomość, że jesteśmy kimś więcej. Że mamy więcej niż potrzebujemy. Że mamy coś, co się aż przelewa. Wtedy czujemy, że nasze życie jest obfite. Wtedy jesteśmy szczęśliwi.
Z kolei ta potrzeba, podobnie jak inne, może napędzać pozostałe. Gdy masz swój wkład – masz większe poczucie własnej wartości, poprawiają się Twoje związki i czujesz się potrzebny. Wszystko się przenika i umacnia.
Droga do szczęścia
Co ciekawe, chociaż wszyscy posiadamy takie same potrzeby, to jedna lub dwie z nich nadają kierunek całemu naszemu życiu. Pragniesz zaspokoić jedną potrzebę bardziej niż pozostałe. Jaka to potrzeba? Czego najbardziej pożądasz? Pewności? Niepewności? Ważności? Związku? Rozwoju? Wkładu? Która potrzeba zaspokojona w 100% sprawiłaby, że Twoje życie byłoby szczęśliwsze? Na czym powinieneś się skupić? Czego pragniesz najbardziej? Ta jedna potrzeba może decydować w 80% o Twoim życiu, ponieważ będzie wpływać na wszystkie pozostałe. Powtórzę: jedna potrzeba może zmienić życie o 80%! To powinno skłonić Cię do zastanowienia się nad tym, jaka to potrzeba.
Myślę, że ostatecznym celem człowieka jest zaspokojenie wszystkich 6 potrzeb. Wtedy osiągniemy pełne i prawdziwe szczęście. W innym przypadku zawsze będziemy czuli, że czegoś nam brakuje. I będziemy mieli rację…
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci na drodze do szczęścia, tak samo jak mi pomógł. Trzymaj się!
Artur Wójtowicz
wizjoner.org