Czy wiesz, że sami pozwalamy sobie na to, czy JUŻ możemy poczuć się dobrze? To niezwykłe. Jeśli mamy coś do wykonania – to dopóki tego nie zrobimy czujemy się źle. Sami uznajemy czy to już. Czy zasłużyliśmy na nasze dobre samopoczucie. Uzależniamy się od zewnętrznych rzeczy. A dlaczego by tak, nie poczuć się dobrze właśnie teraz?

Zdarza się, że gdy pada deszcz to człowiek jest przygnębiony, a gdy świeci słońce to od razu staje się radosny. A czy może być radosny mimo tego, że pada deszcz? Oczywiście! Może pójść do kina i się pośmiać bez względu na to jaka jest pogoda. Tak naprawdę to są setki rzeczy, które mogłyby go wprowadzić w pozytywny nastrój, mimo tego, że pada. Problemem jest to, że nie każdemu chce się szukać takich rzeczy. A już prawie nikt nie planuje sobie wcześniej rozwiązań na takie sytuacje. Przeważnie działamy automatycznie, w oparciu o nasze przeszłe doświadczenia.

Przejmij kontrolę nad samopoczuciem

Jeśli nie chcesz, aby okoliczności i wydarzenia losowe wpływały na Twój nastrój – naucz się natychmiast zmieniać własne samopoczucie. Nie musisz się zgadzać na to, co rzuca Ci codzienność. Możesz sam decydować jakich emocji chcesz doświadczać. To wcale nie jest trudne. Musisz po prostu wiedzieć, co możesz robić. Musisz znać swoje możliwości.

Większość ludzi reaguje automatycznie na to, co się dzieje wokół. Są radośni lub smutni w zależności od okoliczności. Jednak okoliczności WCALE nie muszą decydować o Twoim humorze. Możesz bardzo szybko przejść z negatywnego stanu do pozytywnego. Zamiast się martwić, możesz wejść w stan mobilizacji. W rezultacie nie płaczesz nad własnym losem, tylko bierzesz sprawy w swoje ręce.

Na pewno chcesz, aby w Twoim życiu było jak najwięcej pozytywnych doświadczeń. Dlatego naucz się szybko wychodzić z negatywnych i osłabiających stanów emocjonalnych. Większość ludzi trwa w smutku, przygnębieniu i frustracji, ponieważ nie wiedzą jak z tego wyjść. Dopiero po jakimś czasie, gdy coś lub ktoś zmieni ich stan – zaczynają się ponownie cieszyć życiem.

Zmienianie stanu

Każdy z nas ma jakieś sposoby na poprawę samopoczucia. Może to być oglądanie telewizji, gry komputerowe, bieganie – albo te mniej korzystne – nadmierne jedzenie, alkohol, papierosy, wrzeszczenie na innych itp.

Po co to w ogóle robimy? Bo chcemy poczuć się lepiej. Chcemy zmienić nasz stan, a to są jedyne sposoby, które znamy. A gdyby tak dysponować listą np. 20 rzeczy, które możemy zrobić, aby zamienić cierpienie w przyjemność? Czy to nie dałoby nam więcej możliwości? Może zamiast oglądania telewizji moglibyśmy zrobić coś zupełnie innego? Coś co przy okazji odświeżyłoby nasz umysł i naładowało energią? Czy taka lista by Ci się nie przydała?

Ja kiedyś uznałem, że mi by się przydała. Zauważyłem, że znam bardzo mało czynności, które mógłbym wykonywać w „trudnych chwilach”. Przeważnie słuchałem głośno muzyki. To był mój sposób na zagłuszenie tego, co działo się w mojej głowie. Muzyka potrafi zmienić emocje, jednak dlaczego miałbym się ograniczać tylko do tego sposobu? Przecież istniało dziesiątki innych metod na poprawienie samopoczucia, tylko nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Dlatego postanowiłem stworzyć taką listę dla siebie. Być może Ty również będziesz mógł ją wykorzystać. Możesz ją zmodyfikować lub udoskonalić. A najlepiej, jeśli sam stworzysz własną. Na pewno dysponujesz jeszcze innymi możliwościami niż ja.

20 sposobów na zmianę samopoczucia

Podam Ci teraz 20 rzeczy, które możesz zrobić, aby poczuć się lepiej. Jest to moja lista, więc najlepiej pasuje do mnie, ale większość czynności będziesz mógł wykonać również i Ty. Pod każdym punktem podaję wyjaśnienie, dlaczego uważam, że jest to dobry sposób.

1. Ciepła kąpiel

Podstawowa sprawa. Godzina w ciepłej wodzie potrafi uczynić cuda. Relaksujemy się, umysł się oczyszcza, krew zaczyna szybkiej krążyć. O ile woda nie jest za gorąca, to po wyjściu z wanny będziemy zregenerowani i ożywieni.

2. Spacer

Trochę ruchu oraz dotlenienie organizmu. Jeśli Twój umysł jest przeciążony – daj mu odpocząć. Przejdź się po okolicy i zostaw codzienne sprawy za sobą. Ja codziennie wychodzę na 30-60 minut na świeże powietrze, bez względu na to jaka jest pogoda. Zawsze czuję się po tym lepiej.

3. Słuchanie muzyki

Najłatwiejszy sposób na zmianę humoru. Jeśli jesteś w jakimś negatywnym stanie – włącz dynamiczną muzykę. Większość ludzi popełnia błąd i słucha muzyki odpowiedniej do ich stanu! To znaczy, że jak są smutni to słuchają smutnej muzyki. To tylko pogłębia ich smutek. Ty tak nie rób. Masz się wzmacniać, a nie osłabiać. Dlatego korzystaj z muzyki, która Cię pozytywnie nakręca.

4. Obejrzenie filmu, serialu

Podobnie jak z muzyką. Możemy natychmiast poprawić sobie samopoczucie oglądając komedię, albo zacząć się bać, wybierając horror. Decyzja należy do nas.

5. Kontakt z ludźmi

Do utrzymania równowagi psychicznej potrzebujemy kontaktu z innymi. Możesz spotkać się z rodziną, przyjaciółmi lub znajomymi. Zwykła rozmowa może także zmienić nasz stan.

6. Gra na instrumencie

Osobiście, aby zmienić swoje samopoczucie – zaczynałem grać na gitarze. Uczyłem się jakieś nowej melodii, którą mógłbym się potem pochwalić. Skupiałem się na muzyce, a mój nastój się zmieniał. Być może Ty też mógłbyś zacząć na czymś grać, jeśli jeszcze tego nie robisz.

7. Zjedzenie czekolady (niezalecane)

Kiedyś to stosowałem i muszę przyznać, że poprawia samopoczucie, ale raczej nie powinno się korzystać z tego rozwiązania. Oczywiście kto nie lubi czekolady? Jednak powinno się ją wykorzystywać tylko w ekstremalnych sytuacjach, gdy natychmiast trzeba zmienić swój stan. Ja już przeważnie nie jem słodyczy. Mówię sobie: „Chcesz coś słodkiego? – Zjedz banana!”

8. Gra w kręgle, bilarda, ping-ponga itp.

Jestem zwolennikiem gier w naszym fizycznym świecie, a nie tych komputerowych. Granie np. w kręgle daje więcej korzyści niż siedzenie przed komputerem. Musimy zmienić lokalizację, spotkać z innymi graczami twarzą w twarz i trochę się poruczać.

9. Jazda gokartem

Adrenalina, współzawodnictwo, prędkość. To natychmiastowa zmiana emocji. Łatwo zapomnieć, że czymś się wcześniej przejmowało.

10. Masaż

Sposób na odprężenie i relaks. Możesz to zlecić zawodowcom lub komuś kogo znasz.

11. Ćwiczenia fizyczne

Może być to dowolny sport lub forma ruchu: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec, gra w piłkę. Wszystko co wymaga od nas wysiłku fizycznego. Powoduje to wytwarzanie endorfiny, więc czujemy się radośniejsi. Jeszcze mi się nie zdarzyło, abym po porządnym treningu nie poczuł się doskonale.

12. Filmy motywujące

Są filmy, które mogą nas zainspirować do podjęcia działania. Jednym z nich, który zdecydowanie polecam jest: „The Secret”. Po jego obejrzeniu na pewno zmieni się Twoje postrzeganie świata.

13. Posprzątanie pokoju

Co? Sprzątanie? Chyba Artur oszalałeś! Nie. Mówię jak najbardziej poważnie. Jeśli chcesz mieć porządek w głowie – musisz mieć porządek w pokoju. Jeśli będziesz miał wokół ład i harmonię od razu poczujesz się lepiej.

14. Jazda samochodem

Chodzi o zwykła jazdę, niekoniecznie szybką. Zmieniamy swoje otoczenie, skupiamy się na czymś innym, jesteśmy psychicznie i fizycznie gdzieś indziej. Zwykła przejażdżka samochodem może być wystarczająca, aby zmienić nasz stan.

15. Czytanie książki

Jeśli lubisz czytać ciekawe książki, to na pewno wiesz jak na Ciebie działają. Czytając od razu zmieniamy nasz przedmiot koncentracji. Dowiadujemy się nowych rzeczy, które mogą pomóc nam w codziennym życiu. A stawanie się zaradniejszym – naprawdę może dawać radość!

16. Słuchanie audiobook’ów

Słuchanie mądrych rzeczy, zawsze działa korzystnie na nasz umysł. Można to połączyć z wychodzeniem na spacer.

17. Pomoc innym

Akty dobroci dobrze robią na nasze samopoczucie. Rośnie nasza samoocena i czujemy się lepiej.

18. Oglądanie zdjęć z wakacji

Chwila wspomnień i przeniesienie się w miłe miejsce. Odpalamy wtedy wszystkie pozytywne skojarzenia przez co przeżywamy ponownie pozytywne emocje.

19. Kreatywne działanie

W moim przypadku jest to pisanie nowego artykułu lub malowanie obrazu. Po napisaniu artykułu jestem jak nowo narodzony! Czuję radość. Wiem, że udało mi się stworzyć coś, co może pomóc innym. Jeśli chodzi o malowanie, to jest to coś, co pozwala przerzucić emocje na płótno.

20. Drzemka

Sen działa na nas niesamowicie. Wystarczy przespać się 20 minut, aby poczuć się o niebo lepiej. Tylko trzeba uważać, aby nie spać ponad 30 minut, bo wejdziemy w głębszą fazę snu. A gdy wtedy się obudzimy, to wcale nie będzie nam lepiej ;)

Codzienna eksplozja radości

Jeśli coś wprawia Cię z negatywny nastój – skorzystaj z powyższej listy, aby znów wrócić na właściwy tor. Nie musisz godzić się na to, co przynosi dzień. Możesz sam zaplanować sobie atrakcje dnia. Jeśli codziennie zaplanujesz sobie jakąś przyjemność – masz o wiele większe szanse, że ją zrealizujesz, niż gdy tylko będziesz miał nadzieję, że coś się wydarzy. Weź los w swoje ręce! Jeśli chcesz się dobrze czuć – sam się o to postaraj. Jeśli chcesz zwiedzić jakieś miejsca – zaznacz je na mapie. To Twoja decyzja. Naprawdę możesz czuć się lepiej na co dzień, jeśli tylko tak postanowisz.

Dbaj o siebie.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org