Dziś chciałbym Ci pokazać, że to co sobie codziennie powtarzasz ma ogromny wpływ na Twoje życie. To co do siebie mówisz i to co o sobie myślisz – decyduje o tym jak siebie postrzegasz. Pokażę Ci jak możesz łatwo zmienić sposób myślenia o sobie – stosując afirmacje. Dowiesz się także, jak je poprawnie tworzyć, unikając przy tym 5-ciu największych błędów.

Co to jest afirmacja?

Afirmacja to najczęściej stwierdzenie na temat samego siebie. Jest to coś, co sobie ciągle powtarzamy. To autosugestia, która wpływa na nasze odczucia i sposoby postrzegania. Może dotyczyć naszych możliwości, pragnień, uczuć itp. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli podam przykład.

„Nie umiem pływać” – jest to proste twierdzenie dotyczące Twoich umiejętności. Oznacza ono, że wolisz się nie zbliżać do wody i przeraża Cię możliwość wpadnięcia do niej. Jednak to nie wszystko. W tym zdaniu nie ma chęci nauczenia się pływania.  Nie umiesz pływać i koniec. Blokujesz wszelkie możliwe pokłady wewnętrznej motywacji, aby w końcu pływać. Narzucasz sobie ograniczenie. Będzie Ci ono stale przypominać, że masz się trzymać z dala od łodzi, pontonów, jachtów i statków. Dlatego kluczem jest tutaj mówienie „umiem pływać”, nawet jeśli to nieprawda.  A o tym wszystkim już za chwilę.

Zmieniając słowa – zmieniasz nastawienie

Jak myślisz, która osoba szybciej nauczy się pływać, ta co mówi „nie umiem pływać”, czy ta co mówi „umiem pływać”? Obie tego nie potrafią. Jedna mówi prawdę, a druga kłamie. Czy możesz wyobrazić sobie te dwie osoby, gdy wypowiadają te zdania? Jak je widzisz? Jedną zrezygnowaną i smutną, a drugą zmotywowaną i stanowczą? Bo właśnie tak działają na nas słowa, które wypowiadamy. Kreują naszą postawę. Potrafią wpływać na nasze działania i decydować o tym, czy osiągniemy nasze cele.

„Gdy myślisz, że możesz – i że nie możesz – w obu przypadkach masz rację
Henry Ford

Co wewnątrz – to na zewnątrz

Zaobserwuj, co ludzie sobie powtarzają i jak wyglądają. Zauważ, jak ich słowa rzeczywiście opisują to, czego doświadczają. Mówią „muszę ciężko pracować, aby zarobić” i zarabiają przez ciężką pracę. Lekarz mówi „tego nie da się wyleczyć” i nigdy nie wyleczy. Uczeń mówi „nie jestem dobry z matmy” i nigdy nie jest. Ktoś mówi „nie ma na świecie prawdziwych przyjaciół” i nigdy takich nie znajduje. Biedak mówi „zawsze będę biedny” i taki pozostaje. Pesymista mówi „to się nigdy nie uda” i nie udaje się. Życie daje Ci dokładnie te doświadczenia, o których mówisz najczęściej. Dostajesz to, na czym się skupiasz.  Twój wewnętrzny obraz rzeczywistości – w końcu staje się Twoją zewnętrzną rzeczywistością.

Jeśli coś sobie często powtarzasz – w końcu zaczynasz w to wierzyć

Nie ma znaczenia, czy to, co do siebie mówisz jest rzeczywiście prawdą. Przez powtarzanie ciągle tego samego, ostatecznie w to uwierzysz. Ludzie wmawiają sobie negatywne rzeczy, koncentrują się na nich i dlatego wszędzie dostrzegają tylko negatywy. Przez to brakuje im wiary w siebie i entuzjazmu. O wiele lepiej jest wmawiać sobie pozytywne rzeczy, chociażby nieprawdziwych, aby zmienić przedmiot naszej koncentracji.  To poskutkuje zmianą naszego działania. Wzrośnie motywacja i poziom energii. Życie stanie się radośniejsze, bo będziemy się skupiać tylko na pozytywnych rzeczach, które nas budują i wzmacniają.

3 afirmacje od Briana Tracy

Poniżej przedstawiam trzy, bardzo dobre afirmacje, które zaczerpnąłem od Briana Tracy. Sam ich używam i polecam je Tobie.

1. „Lubię siebie”

Dlaczego warto powtarzać, że lubimy siebie? Ponieważ jest to miara Twojego poczucia własnej wartości. To podstawa pewności siebie. Jeśli lubisz siebie, czujesz się dobrze z samym sobą. A im lepiej się czujesz, tym jeszcze bardziej się lubisz. Jeśli lubisz siebie, trudno jest Ci się martwić i przejmować niepowodzeniem. Gdy coś pójdzie nie tak – i co z tego? Lubisz siebie. Za każdym razem, gdy to powtarzasz stajesz się silniejszy. Rośnie Twoja wartość i samoocena.

Jeśli lubisz siebie – lubisz innych. Jeśli lubisz innych – oni lubią Ciebie. Jeśli coś lubisz, to znaczy, że to akceptujesz. Jeśli akceptujesz siebie – przestajesz mówić o swoich niedoskonałościach i wadach. Zaczynasz traktować samego siebie w zdrowy i pozytywny sposób. Zaczynasz postrzegać świat inaczej. Stajesz się szczęśliwym człowiekiem.

2. „Jestem najlepszy”

Podczas wypowiadania słów „jestem najlepszy” (oraz innych afirmacji) możesz czuć, że to nieprawda. „Przecież są lepsi”. „Przecież nie jestem nawet dobry, co dopiero najlepszy”. Możesz tak sądzić – jednak właśnie o to chodzi, aby zmienić takie myślenie.  Zmienić własne spojrzenie na samego siebie. Na swoje umiejętności. Na to co możesz zrobić, a czego nie.

Mówiąc „jestem najlepszy” – celujesz wysoko. Gdy to robisz pojawia się wyzwanie i chęć jemu podołania. Mówiąc, że jesteś najlepszy – jednocześnie tworzysz pragnienie, że chcesz taki być. Chcesz, aby to była prawda. Chcesz, aby było tak jak mówisz. Dlatego powtarzaj „jestem najlepszy” i – wyglądaj, zachowuj się oraz rób to, co najlepsi.  Wtedy rzeczywiście staniesz się najlepszy.

Jeszcze jedna ważna sprawa. Nie chodzi o to, abyś „chciał byś najlepszy” masz mówić „jestem najlepszy” Masz to czuć, a nie tylko chcieć to czuć. Jeśli czegoś CHCESZ – pokazujesz, że obecnie tego nie masz. Czuj się tak, jakbyś już miał to, czego pragniesz.

3. „Dam radę”

Jest to najłatwiejszy sposób na budowanie swojej pewności siebie. Za każdym razem, gdy masz zrobić coś stresującego – powiedz „dam radę”. Gdy pojawia się zwątpienie – zagłuszaj je mówiąc „dam radę”. W ten sposób nie pozwolisz mu się przebić i negatywnie na Ciebie wpłynąć. W rezultacie rzeczywiście dasz sobie radę. A im częściej Ci się uda – tym bardziej będziesz przekonany, że kolejnym razem też tak będzie.

Powtarzając sobie te 3 afirmacje, siejesz w swoim umyśle ziarno. Rozpoczynasz proces. Wystarczy, że poczekasz, a ziarno wykiełkuje. Nie myśl, że już na drugi dzień coś wyrośnie. Na to potrzeba czasu. UWIERZ, że to co mówisz stanie się prawdą.  Reszta jest już pewna.

5 największych błędów popełnianych przez ludzi stosujących afirmacje

Ludzie podczas tworzenia afirmacji popełniają 5 poważnych błędów! Potem się zastanawiają dlaczego afirmacje nie działają. Myślą, że to wszytko bajka i nie ma co się tym zajmować. Dlatego, abyś do nich nie dołączył – podaję gotowy przepis na poprawne afirmacje.

1. Afirmacje muszą być pozytywne

Zasada jest prosta. Jeśli czegoś nie chcesz – nie mów o tym. Nie używaj słów o negatywnym zabarwieniu. Nie wolno ich wypowiadać. Jeśli jesteś przeciwko pijaństwu – mów o trzeźwości. Jeśli jesteś przeciwko wojnie – mów o pokoju. Nie twórz w głowie obrazów tego, czego nie chcesz – twórz ich przeciwieństwa.

Nie mów „nigdy się nie pokłócę” – mów „jestem dyplomatyczny”.

Nie mów „przestanę jeść hamburgery” – mów „odżywiam się zdrowo”.

Nie mów „wychodzę z długów” – mów „moje zarobki rosną”.

2. Afirmacje muszą dotyczyć czasu teraźniejszego

Przeszłości już nie zmienisz, a przyszłość to ciągłe oczekiwanie. Ty potrzebujesz rezultatów TERAZ, dlatego używaj czasu teraźniejszego.

Nie mów „schudnę 5 kilo” – mów „ważę x kilogramów”

Nie mów „będę zarabiał dużo pieniędzy” – mów ” zarabiam x złotych miesięcznie”

3. Afirmacje nie mogą zawierać zaprzeczeń

Powiedz teraz do siebie „nie złoszczę się”. Czy odczuwasz złość chociażby w 1%? A teraz powiedz „jestem spokojny”. Czy złość wynosi teraz 0%? Czy widzisz jak te dwa powyższe rodzaje przekazu, które mówią dokładnie o tym samym, wpływają na Twoje emocje?

„Nie jestem chory” i ” jestem zdrowy” to całkowicie co innego, chociaż oznacza to samo. Nasz umysł nie rozumie słowa „nie”, dlatego mówiąc „nie jestem chory” myślisz od razu o chorobie – a to ostatecznie do niej prowadzi. Tego przecież nie chcesz. Więc nie próbuj zaprzeczać, po prostu nie mów o tym, czego nie chcesz.

4. Afirmacje muszą być wiarygodne

Nie mów „zarabiam 1.000.000 zł miesięcznie” – jeśli w rzeczywistości zarabiasz 1000 zł. To musi być coś w co będziesz skłonny uwierzyć. Najlepiej jest w takim przypadku powiedzieć „zarabiam coraz więcej”. Nie definiuje to konkretnej kwoty i pozwala odczuć bez oszukiwania, że nasze zarobki rosną.

5. Afirmacje nie mogą być za długie

Stosuj jak najkrótsze stwierdzenia. Maksymalnie 4 słowa, optymalnie 3, najlepiej 2. Dlatego unikaj czegoś w stylu „z każdej strony świata napływa do mnie fala przeogromnego szczęścia napawając mnie radością i uśmiechem” – zamiast tego powiedz „jestem radosny”.

Jeśli czytałeś artykuł „Jak zapamiętywać sny?”  – wiesz także, że stosowaliśmy tam pewną afirmację. Pisałem wtedy o tym, aby przed zaśnięciem wypowiadać słowa „zapamiętam sen” – teraz już rozumiesz, dlaczego to zalecałem i dlaczego to tak dobrze działa.

Czy warto stosować afirmacje?

Sama afirmacja nie sprawi, że świat się zmieni – ale sprawi, że zmieni się Twoje postrzeganie świata.  A to już dobry początek dla kolejnych zmian. Z pozytywnym nastawieniem jesteś zdolny do większych poświęceń, masz większą motywację i chęci – po prostu łatwiej zabierasz się za działanie.

Więc afirmacja jest jak potarcie zapałką o draskę – może się od razu nie zapalić, ale jak potrzesz kilka razy – to w końcu pojawi się ogień. To niezaprzeczalne prawo. Pojawi się paląca potrzeba działania i dzięki temu pojawią się efekty. Efekty, które będą takie same jak treść wypowiedzianej afirmacji.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org