Wielu ludzi ma trudności ze wstawaniem wcześnie rano. Dlatego postanowiłem przyjrzeć się temu bliżej. Zebrałem wszystkie najistotniejsze elementy, które przekonują do pozostania w łóżku. Co tak naprawdę jest największym problemem dla Ciebie? Przyjrzyj się poniższej liście, ponieważ dziś znajdziesz rozwiązanie.

10 najczęstszych trudności ze wstaniem

  • zimno
  • wygoda
  • ciemność
  • brak energii
  • „jeszcze 5 minut”
  • ból głowy
  • ból mięśni
  • złe samopoczucie
  • brak chęci
  • ciężkie oczy

Skuteczne rozwiązania porannych problemów

1. Zimno

Zaczniemy od najczęstszej trudności, która potrafi przytrzymać człowieka przez długi czas. Zadziwiającym jest fakt, że bardzo łatwo rozwiązać ten problem. Gdy musisz wstać, a każde wyciągnięcie nogi spod kołdry wiąże się przeżyciem szoku, przykrywasz się po uszy i słyszysz w głowie: „O jak zimno” – wstań i zawiń się w kołdrę albo narzutę. Możesz mieć przygotowany koło łóżka sweter, bluzę, lub szlafrok na taką sposobność. Temperatura pod kołdrą jest zdecydowanie wyższa, niż w pokoju. Nie ma co się dziwić, że nie chcemy z pod niej wychodzić. Jeśli natomiast uda mam się podtrzymać podobną liczbę Celsjuszy, łatwiej staniemy na nogi.

2. Wygoda

Głównym powodem odczuwania przyjemności z leżenia jest to, że się wpasowaliśmy w materac. Nasze ciało jest komfortowo ułożone i nie chcemy się poruszać. Gdy leżymy, jest to informacja dla naszego organizmu, że należy spać. Przez 99% naszego sennego życia śpimy w takiej pozycji, więc wykształciliśmy taką zależność. Spowalniają się procesy życiowe, mięśnie się rozluźniają i zaczynamy się relaksować. Jeśli nie zmienimy pozycji z poziomej na pionową nie odgonimy senności.

Wygoda leżenia sprawia, że nie chce nam się wstawać. Łatwo wtedy o inne wymówki typu: „Jeszcze 5 minut” i „Ale tak tu ciepło”. Rozwiązaniem jest ZREZYGNOWANIE z wygody.  Jak najszybciej postaraj się usiąść na łóżku.  Jeśli dasz radę, po paru sekundach wstań na równe nogi. W ostateczności posiedź przez minutę i wtedy wstań.

3. Ciemność

Brak światła jest kolejnym elementem mówiącym organizmowi, że trzeba spać. Wzrasta wtedy poziom melatoniny, przez co czujesz się senny. Więc jeśli chcesz się dobrze wyspać – śpij w całkowitych ciemnościach. Natomiast jeśli chcesz wstać, a w pokoju jest ciemno, musisz zapewnić sobie źródło światła, aby obniżyć melatoninę. Jak najszybciej odsłoń okno, lub jeśli to konieczne zapal światło.  W pokoju musi być jasno. To właśnie słońce jest głównym powodem dla którego sypialnie projektuje się od wschodu.

4. Brak energii

Może się zdarzyć, że obudzeni przez budzik – kompletnie nie mamy siły i jesteśmy senni. Przyczyną prawdopodobnie jest pobudka w fazie głębokiego snu. Ta faza charakteryzuje się spadkiem ciśnienia krwi i temperatury ciała. Wtedy nasz organizm się regeneruje. Dźwięk budzika jest w tym momencie jak reset podczas instalacji programu komputerowego.

Najlepszym rozwiązaniem jest budzenie się w naturalny sposób kilka minut przed budzikiem.  Jak to zrobić? Po prostu powiedz sobie przed zaśnięciem, o której godzinie chcesz wstać. Wyobraź sobie tę godzinę na zegarku. Dajesz w ten sposób znać swojemu organizmowi, że ma się wyspać do tej konkretnej godziny. I tak się stanie! Sprawdź sam.

A jeśli obudzi nas budzik i nici z naturalnego wstawania, możesz zastosować kolejne rozwiązanie. Dostarcz sobie światła, ruchu i powietrza.  Wiesz już, co nam daje światło. Natomiast aktywności fizyczna pobudza organizm, a powietrze go dotlenia. Dokładniej o tym będzie w punkcie 7.

Dla poszerzenia wiedzy polecam artykuł: 6 kroków jak naładować się energią

5. „Jeszcze 5 minut”

Ulubione powiedzenie większości ludzi. Sam z pewnością słyszysz czasem w głowie głos wypowiadający te słowa. Jednak, czy „jeszcze 5 minut” to dobre rozwiązanie? Może zauważyłeś, że często po takich 5 minutach, jesteś bardziej zmęczony niż przedtem?

Leżenie zaraz po obudzeniu utrudnia wstawanie. A im dłużej leżymy, tym trudniej wstać. Dlaczego? Gdy tak sobie odpoczywamy i mamy zamknięte oczy, cały czas jesteśmy w stanie relaksu. W naszym mózgu dominują fale alfa. Właśnie tym zachęcamy organizm do pogłębienia tego stanu i do przejścia w kolejne fazy snu. Jeśli to sie wydarzy – znów będzie nam ciężko wstać, bo rozpoczniemy fazę snu głębokiego. A gdy obudzimy się w tej fazie – potrzebujemy dodatkowego czasu na dojście do siebie i znowu pojawia się „jeszcze 5 minut”.

Musimy przejść z fal alfa na fale beta, które dominują za dnia. Dlatego musimy otworzyć oczy i wstać, aby się rozbudzić.  Inaczej to spędzimy w łóżku niepotrzebnie od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Ten czas nie jest już potrzebny do wyspania, wręcz przeciwnie powoduje zmniejszenie energii. Dlatego wstawaj od razu po obudzeniu.  Leż maksymalnie kilka sekund. Zrezygnuj z budzika i wykorzystaj naturalną aktywność organizmu, która sprawiła, że się obudziłeś.

6. Ból głowy

Poranny ból głowy może być spowodowany niewystarczającą ilością tlenu. Jeśli śpisz w małym pomieszczeniu i do tego nie samemu – tlen szybko przemienia się w dwutlenek węgla. Rozwiązanie jest oczywiste – otwórz okno i dobrze przewietrz pokój, lub wyjdź na świeże powietrze.

Jeśli przyczyną bólu jest coś innego (np. zbyt długi sen!) – możesz także zastosować akupresurę, czyli uciskanie odpowiednich punktów ciała. Aby usunąć ból głowy, uciskaj palcem wskazującym punkt znajdujący się między brwiami, dokładnie gdzie nos łączy się z czołem. Naciskaj to miejsce kilkanaście razy przez około 2 minuty.

7. Ból mięśni

Mięśnie po przespanej nocy mogą być osłabione, ponieważ są przez wiele godzin nieużywanie. Przyczyną może też być niewygodne łóżko, lub zła poduszka. Głowa nie powinna opadać za nisko lub być za bardzo podniesiona. Być może wszystko Cię boli, bo zbyt długo leżysz?

Wstań i rozruszaj mięśnie. Musimy je pobudzić oraz rozciągnąć ścięgna. Dobrym nawykiem są ćwiczenia fizyczne zaraz po obudzeniu. Ćwiczenia pozwalają rozbudzić i dotlenić zastałe mięśnie. Przy okazji taka aktywność dostarcza energii na rozpoczęcie dnia. Pamiętaj, że podczas wysiłku wytwarzają się hormony szczęścia, czyli endorfiny.

Taka poranna rozgrzewka powoduje wzrost temperatury ciała. A zgodnie z książką: „Sztuka spania i wstawania”, taki wzrost temperatury sprawia, że jesteśmy aktywniejsi i bardziej pobudzeni.

8. Złe samopoczucie

Brak dobrego samopoczucia może się wiązać z naszym zdrowiem, z niskim poziomem energii, z brakiem motywacji, brakiem słońca i zawsze z negatywnymi myślami.

Jeśli coś masz w tym momencie zmienić, to z pewnością swój stan emocjonalny. Tutaj nie jest najważniejsze co robisz, tylko co myślisz. Złe samopoczucie można natychmiast odwrócić w dobre. Najłatwiej zmienić myśli przez włączenie pozytywnej muzyki.  Musisz zagłuszyć to co się dzieje w Twojej głowie, aby zacząć nowy dzień od „czystej kartki”. Ruszaj się, ćwicz, wyjdź na spacer, albo weź ciepłą kąpiel.  Rób coś co zmieni Twój stan emocjonalny.

9. Brak chęci

Ten problem jest związany z brakiem motywacji. Po prostu nic nam się nie chce. Istotnym jest, aby jak najszybciej zmienić ten nieproduktywny stan. A żeby tego dokonać – musisz mieć powód dla którego będzie Ci się chciało wstać rano.

Co możesz robić? Co Cię fascynuje? Dla jakiej rzeczy jest sens wstać? Znajdź coś, co będziesz chciał z chęcią wykonać z samego rana. Polecam wykonywanie najważniejszych zadań na dany dzień.

Możesz zapisać sobie na wieczór, co chcesz zrobić rano.  Co jest naprawdę ważne? Po co warto wstawać? Znajdź odpowiedź i zapisz ją!

Leonardo da Vinci tak bardzo chciał tworzyć, że ograniczył swój czas spania do 1,5h dziennie! Z wielu źródeł wynika, że spał co 4h przez 15 minut. Resztę czasu poświęcał na bycie twórczym.

A Ty czym się zajmiesz jak już wstaniesz?

10. Ciężko otworzyć oczy

Czasem się zdarza, że otwarcie oczu wiąże się z wysiłkiem i bólem. Razi nas światło, wszystko się rozmazuje i od razu odechciewa się wstawania.

Co możesz zrobić, gdy nie da się otworzyć ciężkich powiek? Zastosuj masaż oczu i ich okolic. Spowoduje to lepsze dokrwienie i dotlenienie. Otwieraj i zamykaj powieki na zmianę.  Przyzwyczaisz w ten sposób wzrok do światła. Przemyj twarz zimną wodą.  To chyba najbardziej budząca metoda.

Zauważ w jaki sposób budzi się małe dziecko. Otwiera oczy i od razu obserwuje co się dzieje dookoła. Bada otoczenie. Zupełnie jakby nie chciało marnować czasu na spanie, ponieważ jest cały świat do odkrycia. Warto zaszczepić sobie taki sposób odganiania snu.

Mam nadzieję, że ten artykuł ułatwi Ci poradzenie sobie z porannymi problemami. Zapamiętaj rozwiązania swoich głównych trudności ze wstawaniem i wykorzystaj je już jutro rano! Zostaw komentarz – co sądzisz o tym artykule i czy metody się sprawdzają.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org