Czy jesteś zadowolony z jakości życia, które wiedziesz? Czy chciałbyś łatwo i całkowicie odruchowo zapewnić sobie sukces? Czy chcesz wiedzieć: Czym jest nawyk? Jak wyrabiamy nawyki? Jak się pozbyć złych nawyków? Jak korzystać z potęgi nawyku? Poznaj fundamentalną wiedzę, która wygeneruje siłę napędową na drodze do Twojego celu. Po prostu – czytaj dalej.

Czym jest nawyk?

Na samym początku chciałbym Ci uświadomić, że nawyk nie jest czymś abstrakcyjnym. Jest to fizyczna struktura mózgu.  To coś, co istnieje w materialnej postaci w naszej głowie.

Wszystko sprowadza się do połączeń pomiędzy neuronami. Neurony to komórki nerwowe, które łączą się ze sobą, tworząc sieć. Natomiast połączenia tworzące sieć, składają się z drobnych włókien, takich jak na zdjęciu obok.

Można to przedstawić jeszcze inaczej. Każdy neuron jest jak pojedynczy człowiek. Ludzie, którzy złapią się za ręce tworzą połączenie. Wielu ludzi trzymających się za ręce, tworzy sieć. Im więcej rąk (włókien) trzyma jednego człowieka, tym połączenie jest silniejsze.

Z pewnością zauważyłeś, że jeśli robisz coś często – staje się to łatwiejsze. Granie na gitarze, gotowanie, jazda na rowerze, czytanie, żonglowanie, pisanie na klawiaturze, pływanie – wszystko, chociaż z początku mogło być trudne, z czasem staje się proste. Dlaczego?

Każda czynność, którą wykonujemy tak samo powoduje połączenie dodatkowych włókien. Im częściej coś powtarzamy, tym więcej włókien łączy się ze sobą. To sprawia, że połączenie jest silniejsze, podobnie jak w naszym przykładzie powyżej. Im jest ono mocniejsze, tym łatwej przepływa impuls nerwowy, czyli jest to dla nas prostsze.

To tak jak ze ścieżką wydeptaną w trawie. Im częściej chodzimy po tych samych miejscach, tym bardziej trawa jest wydeptana i tym łatwiej jest nam sie poruszać. Jeśli przestaniemy chodzić tą samą ścieżką – w końcu z powrotem zarośnie.

Jeśli czegoś nie powtarzamy – zapominamy o tym, ponieważ połączenia się rozpadną. Zmniejsza się liczba włókien, które łączą poszczególne neurony. Zachodzi fizyczna zmiana struktury mózgu.

Dlatego powtarzając codziennie np. wiersz, będziemy go pamiętali. Mózg uznaje powtarzane informacje za ważne, więc o nich pamięta. Pamięta dzięki silnym połączeniom. Natomiast niepowtarzany wiersz, jak wszystko inne, zostanie zapomniany.

Pierwszy wniosek

Możemy wytworzyć w sobie każdy, dowolny nawyk oraz możemy oduczyć się każdego, dowolnego nawyku.

Drugi wniosek

Najłatwiej uczyć się przez skojarzenia. Łącząc nowe informacje z czymś znanym, budujemy kolejne rozgałęzienie do poznanej wcześniej ścieżki. Zauważ, że o wiele łatwiej jest zrozumieć, czym jest sieć neuronowa, jeśli się ją porówna do ludzi trzymających się za ręce. Każdy potrafi to sobie bez trudu wyobrazić, bo jest to coś znane.

Jak zmienić dowolny nawyk i wykorzystać go dla naszego dobra?

Wiedza na temat struktury mózgu daje nam ogromną siłę. Sprawia, że wierzymy w nasze fizyczne i psychiczne możliwości. Wszystkiego da się nauczyć i wszystkiego można się oduczyć.  To wspaniała wiadomość. Możemy się stać takimi, jakimi chcemy być.

Jeśli chcemy być mówcami i czujemy tremę przed występem – to tylko nasze nawykowe myślenie odpala te reakcje w naszym organizmie. Wystarczy tak często przemawiać jak to możliwe, aby rozbić to silne połączenie. Jednocześnie musimy sobie powtarzać, że lubimy przemawiać, być przy tym rozluźnieni i zrelaksowani. A nasz mózg zacznie to przyswajać i tworzyć takie ścieżki w naszym mózgu. Gdy dojdzie do kolejnej przemowy poczujemy się inaczej, bo impuls nerwowy pokona inną drogę.

Tak samo działa powtarzanie: „Mam czas”, o którym pisałem w artykule:  Dlaczego wydaje nam się, że nie mamy czasu?

Jeśli chcesz schudnąć – potrzebne Ci nawyki osób o idealnych sylwetkach. Ludzie wyglądają tak, a nie inaczej, ponieważ coś robią, a czegoś nie robią. Zastanów się, co takiego robisz, czego nie robią ludzie o idealnych sylwetkach? A także pomyśl, czego nie robisz, a inni robią? Nie chodzi tylko o to, co się zjada, ale też jak się myśli, jakie ma się o sobie zdanie, co się sobie wmawia, co powtarza, jak się reaguje na słowo: „grubas”, jak często się ćwiczy i jakie ma się nawyki zdrowotne.

Korzystając z siły nawyków możemy nawet naprawić wadę wzroku!  Jeszcze napiszę na ten temat artykuł, a dziś podam kilka odkryć. Wszystkie wady wzroku są związane z napięciem. Ktoś kto ma problemy ze wzrokiem – nieświadomie napina mięśnie oczu. Nie czuje tego, często nawet nie wie, że to robi. Bolą go oczy, pojawia się zaczerwienie, łzawienie i zmęczenie. To nie przez pracę przy komputerze, albo czytanie. Tylko przez nawykowe napięcie mięśni! Rozwiązanie? Nauczyć się jak rozluźniać mięśnie oczu i wytworzyć taki nawyk.

Jeśli chcesz zapamiętywać sny, albo mieć świadome sny, także musisz wyrobić sobie taki nawyk. Przeczytaj artykuł:  Jak zapamiętywać sny?, lub skorzystaj z Generatora Świadomych Snów, który przygotowałem właśnie w oparciu o wiedzę o nawykach.

Możliwości na wykorzystanie nawyku jest nieograniczona ilość. Zastanów się nad tym, czego jeszcze możesz się nauczyć, posługując się pozytywnymi nawykami.

Praca nad nawykami

Skojarzenia

Z czym kojarzy Ci się słowo „prezentacja”? Co czujesz myśląc, że zaraz masz wygłosić prezentację? Czy zrobisz to bez problemu, czy raczej wolisz tego nie robić?  To co teraz czujesz zależy od tego, jak przebiegały Twoje poprzednie prezentacje w przeszłości. Czy za każdym razem były obowiązkowe, czy dobrowolne? Czy musiałeś to robić, mimo że nie chciałeś? Czy kojarzysz je ze stresem, z czymś trudnym, ze strachem przed publicznym przemawianiem, z tremą, z drżącym głosem itd.?

Jeśli w Twojej głowie powstało wiele negatywnych połączeń w stosunku do słowa „prezentacja” – zareagujesz sprzeciwem. To słowo będzie odczuwane jako cierpienie, a tego wszyscy chcą unikać.

Jeśli natomiast prezentacja jest dla Ciebie czymś łatwym, robiłeś to chętnie i bez namawiania, lubisz przemawiać do ludzi i czujesz się wtedy pewnie, to słowo „prezentacja” wywołuje pozytywne uczucia.

Pamiętaj, że nieważne jak teraz reagujesz na słowo np. „grubas”, możesz to zmienić! Słysząc dane słowo nie możesz widzieć siebie jako przykład. Musisz świadomie wybierać skojarzenia, tak aby Cię budowały, a nie niszczyły.

Powtarzanie

Już wiesz jak działa powtarzanie na Twój mózg. Dlatego należy pamiętać, aby jak najbardziej ograniczyć codzienne kopiowanie tych samych negatywnych zachowań.

Jeśli codziennie się złościsz, wzmacniasz sieć neuronową, która zostaje potem łatwiej odpalana, ponieważ połączenia są silniejsze. To sprawia, że widzisz więcej złego niż dobrego. Właśnie tak powstaje podział na optymistów i pesymistów. Przełam to jak najszybciej. Zacznij się śmiać, zamiast złościć, a zerwiesz negatywne powiązanie.

Wspomnienia

Przywołując jakieś wspomnienie, przywołujemy też towarzyszące wtedy emocje. Gdy przypominamy sobie śmieszną sytuację z przeszłości – chce nam się śmiać. Wysyłamy impuls po tej samej ścieżce w mózgu, a on zbiera po drodze wszystkie towarzyszące jej odczucia. Po przejściu jakiejś ścieżki przypominają nam się podobne wydarzenie i mówimy wtedy: „A pamiętasz jak…!” Uruchamiamy obszar w mózgu, który magazynuje wspomnienia.

Należy pamiętać, że połączeń z jednym wspomnieniem może być bardzo wiele, ale zawsze wygrywa to najsilniejsze. Jeśli w szkole zaznawaliśmy dużo nieprzyjemności i cierpienia, będzie się ona negatywnie kojarzyć. To nie znaczy, że w szkole nie zaznawaliśmy radości, śmiechu, zabawy, dumy itd. Jednak jeśli czegoś było więcej, spowodowało to mocniejszą więź neuronów i reakcja jest taka, a nie inna. Wygrywa silniejsze połączenie.

Cele

W artykule: Chcesz sukcesu? Wyznaczaj cele!, piszę, jak ważne jest wyznaczanie celów w życiu. Zalecam ich codzienne przepisywanie na kartce. Ostatnio odkryłem, ze jeszcze lepszym rozwiązaniem jest codzienne przerysowywanie celów. Do każdego celu stwórz jego rysunkowy odpowiednik. Chcesz wstawać wcześnie? Narysuj budzik z godziną o której pragniesz wstawać. Chcesz mieć samochód? Mięśnie brzucha? Pojechać na idealne wakacje? Narysuj to!

Działając w ten sposób wzmacniamy pozytywne skojarzenia. Ciągle myśląc o celu, łatwiej jest go osiągnąć.  Już dokładnie wiesz, dlaczego tak się dzieje. Dlatego warto codziennie przepisywać lub przerysowywać nasze cele.

Prawo przyciągania

W artykule: Jaką potęgę posiada myśl?, pisałem o prawie przyciągania. Wspominałem, że można go logicznie wytłumaczyć, ale wymaga to zrozumienia wielu różnych faktów. Zasada tworzenia sieci neuronowych jest jednym z nich.

Jedno jest pewne. Mając wiedzę z tego artykułu, masz pewność, ze wszystko jest możliwe. Twoje myśli mają fizyczny wpływ na to co się dzieje wokół. Każda Twoja myśl nakreśla to co postrzegasz za realne i wykonalne. Myślą przebudowujesz i programujesz swój mózg. Dokonujesz fizycznych zmian w jego strukturze. To może Cię ograniczać lub wzmacniać. Ale i tak cokolwiek myślisz, cokolwiek robisz, cokolwiek czujesz – wszystko możesz zmienić.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org