Istnieje jedno, potężne przekonanie, które nas ogranicza. A mianowicie: gdy będę miał dużo pieniędzy – to będę szczęśliwy. Jeśli też tak uważasz – ten artykuł może otworzyć Ci oczy.

Czy ilość pieniędzy ma wpływ na ilość szczęścia?

Według licznych badań, okazuje się, że po osiągnięciu pułapu zamożności, który pozwala nam żyć na przeciętnym poziomie – poczucie szczęścia przestaje rosnąć.

Co to znaczy? Jeśli nie masz na chleb, albo na bilet autobusowy, to możesz czuć się mniej szczęśliwy od osoby, która może sobie na to pozwolić.

Jednak gdy masz już samochód, dach nad głową i pełny talerz – to szybszy samochód, większy dom i dwa talerze – dają już proporcjonalnie o wiele mniej szczęścia. A już cztery szybkie samochody, dwa pałace i cała stołówka – w ogóle nie podnosi Twojego poczucia szczęścia.

Wtedy większa ilość pieniędzy nie oznacza większej ilości szczęścia. Jest tak tylko na samym początku. I być może dlatego ludzie tak łatwo dają się złapać w sidła tej złudnej tendencji. Każdy chce więcej pieniędzy, bo myśli, że wtedy będzie szczęśliwszy.

Jednak gdy biedny człowiek zacznie zarabiać 50% więcej, będzie czuł się o wiele szczęśliwszy, niż bogaty człowiek, który zarobi 50% więcej. Dlaczego? Ponieważ biedny zaspokoi swoje najważniejsze potrzeby (dach nad głową, jedzenie i tak dalej), a bogaty wyda więcej na przyjemności i luksusy (droższe samochody, większe domy).

Obaj wydadzą pieniądze na zaspokojenie swoich potrzeb – jednak potrzeba potrzebie nierówna. Za chwilę to dokładanie wytłumaczę. Ale najpierw muszę poruszyć inną, ważną kwestię.

Umowna wartość pieniądza

Pieniądze same w sobie NIE mają żadnej wartości. To tylko kawałek papieru. Wartość pieniędzy jest umowna. Zgadzamy się, że za 100 zł możemy otrzymać coś o wartości 100 zł. Ale za te same 100 zł możemy otrzymać coś o wartości 10 zł lub 1000 zł. To wszystko zależy od naszego uznania.

To, że większość książek kosztuje w przedziale 30-50 zł, nie oznacza, że są właśnie tyle warte. Mogą być warte miliony lub nic nie warte. To wszystko jest umowne.

Gdybyś za pracę otrzymywał ziemniaki a nie pieniądze – ziemniaki stałyby się bardziej wartościowe. Wtedy tytuł tego artykuły brzmiałby: „Ziemniaki szczęścia nie dają?”

Pieniądze mają taką wartość jaką im nadajemy. I tyle.

Jeśli wierzymy, że pieniądze mają dużą wartość, bo dają szczęście – możemy się na tym mocno przejechać.

Jedyny na ziemi

Gdybyś był jedynym człowiekiem na ziemi – czy dalej chciałbyś mieć więcej pieniędzy? Czy dalej miałyby dla Ciebie taką samą wartość? Nie sądzę.

A czy dalej chciałoby Ci się jeść i pić? Czy szukałbyś kontaktu z drugim człowiekiem? Czy chciałbyś czuć się bezpiecznie przed drapieżnymi zwierzętami? Oczywiście!

Dlaczego tak jest?

Bo pieniądze są potrzebą wymyśloną przez człowieka. A kontakt z innym, bezpieczeństwo, jedzenie i picie są potrzebami pochodzącymi od natury.

Zaspokojenie naszych naturalnych potrzeb daje nam szczęście.

Skoro w szczęściu chodzi o zaspokojenie potrzeb, to od razu wydaje się, że pieniądze zrobią to najlepiej. Jednak nie do końca tak jest…

Tak naprawdę – to nie chcesz pieniędzy

W zarabianiu pieniędzy nie ma nic złego – poza tym, że wcale nie chcesz tych pieniędzy.

Pewnie powiesz: „Nie, nie Artur. Oczywiście, że chcę mieć pieniądze!”

Nie chcesz pieniędzy – tylko tego, co możesz sobie za nie kupić!

Ale tego też nie chcesz…

Nie chcesz sobie kupić więcej rzeczy, tylko chcesz tego, co Ci te rzeczy dadzą!

Tak naprawdę to kupujesz poczucie bezpieczeństwa, przygodę, radość, szacunek, prestiż itp. Kupujesz zaspokojenie swoich pierwotnych, naturalnych POTRZEB. A szczęście wynika z ich zaspokojenia.

Sądząc, że pieniądze dadzą Ci szczęście, zapominasz o bardzo ważnej rzeczy. Nie wszystkie potrzeby można zaspokoić pieniędzmi.

Rozrywkę, udawany szacunek czy pozorne bezpieczeństwo – można kupić. Ale miłość, przyjaźń, zaufanie, szczerą troskę, bezinteresowność lub potrzebne umiejętności – już nie.

Nie możesz kupić radości z egzotycznej podróży – jeśli na niej nie będziesz. Nie możesz sprawić, że ktoś Cię pokocha, gdy mu zapłacisz.

Przekonanie, które każe Ci wierzyć, że pieniądze dadzą Ci szczęście jest nieprawdziwe!

Nie możesz wszystkiego kupić. Możesz kupić tylko szczęście płynące z zaspokojenia podstawowych potrzeb. Dlatego większa ilość gotówki w końcu niewiele zmienia – bo Twoje wyższe potrzeby są niezaspokojone.

Powyżej pewnego poziomu zamożności – zaczynasz szukać czegoś więcej niż pieniędzy. Chcesz się spełnić jako człowiek. Szukasz samorealizacji.

Podsumowanie

Pragniesz pieniędzy, ponieważ chcesz natychmiast zaspokoić swoje potrzeby. Jednak nie wszystkie potrzeby można zaspokoić pieniędzmi. Dlatego pieniądze dają szczęście tylko na początku. Spójrz na schemat:

Nie masz ani grosza -> nie możesz zaspokoić podstawowych potrzeb –> potrzebujesz pieniędzy.
W tym przypadku pieniądze dają szczęście.

Masz pieniądze –> zaspokoiłeś podstawowe potrzeby –> masz potrzeby wyższego rzędu, których nie da się zaspokoić pieniędzmi. W tym przypadku pieniądze szczęścia nie dają.

Mam nadzieję, że to jest jasne. Polecam Ci też artykuły, które stanowią dopełnienie to tego tematu:
Jak być szczęśliwym? oraz 6 ludzkich potrzeb.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org