Od czasu do czasu otrzymuję od Was maile z pytaniem, które książki poleciłbym przeczytać. Postanowiłem więc przygotować o tym artykuł i wypisać wszelkie pozycje warte przestudiowania. Tak powstała lista książek, które mogą korzystnie wpłynąć na całe Twoje życie.

Do tej pory przeczytałem dziesiątki, jeśli nie setki różnych książek. Zauważyłem, że w wielu z nich poruszane są podobne problemy i podawane podobne rozwiązania. Różniły się tylko stylem pisania i przykładami. Dlatego abyś nie musiał czytać ciągle tego samego, zamieściłem tylko te pozycje, które zawierają unikatową treść. To prawdziwe perełki. Jeśli miałbym wyrzucić wszystkie moje książki i zostawić tylko dziesięć z nich – byłaby to właśnie ta dziesiątka.

1. Obudź w sobie olbrzyma – Anthony Robbins

Jeśli interesuje Cię rozwój osobisty – musisz przeczytać tę książkę. To chyba pierwsza książka, którą czytałem 10 razy dłużej niż inne książki. Powód? Każde zdanie studiowałem i obserwowałem niczym drogocenny przedmiot. Co chwilę wpadało mi do głowy „no tak, rzeczywiście!”.  Znalazłem tam odpowiedzi, których szukałem. Niesamowita książka, napisana przez niesamowitego człowieka. Przeczytałem wszystkie publikacje Tony’ego Robbins’a, przesłuchałem wszystkie nagrania i obejrzałem wszystkie filmiki, które tylko trafiły w moje ręce. Jednym słowem zafascynował mnie.

2. Bogaty ojciec biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Książka, która przewróci do góry nogami Twoje spojrzenie na finanse. Właśnie po jej przeczytaniu zacząłem rozwijać swoją inteligencję finansową (wcześniej nie wiedziałem, że coś takiego istnieje). Dowiesz się jakie są różnice w myśleniu ludzi bogatych i biednych. Poznasz metody na to, abyś i Ty stał się bogaty. Jeśli chcesz być w przyszłości niezależny finansowo – jest to książka obowiązkowa.

3. Zjedz tę żabę – Brian Tracy

Koniec z okładaniem zadań na później. Z tej książki nauczysz się 21 sposobów jak podnieść efektywność swojej pracy. Czytałem ją chyba z 10 razy i za każdym razem łapałem się na tym, że czegoś jeszcze nie stosuję. Dzięki tym technikom  znacznie przybliżysz się do swojego sukcesu. Sam je przetestowałem i potwierdzam, że są skuteczne.

4. Sekret – Rhonda Byrne

Książka, która powstała na podstawie filmu „The Secret”. Pozycja, która potrafi mocno namieszać w głowie i dać niesamowitego kopa motywacji. Poruszana jest tam idea prawa przyciągania, które – jak się możesz przekonać na własnej skórze – naprawdę działa. Rewolucyjne podejście i niezłe źródło inspiracji. Jeśli chcesz zacząć swoje życie od nowa – warto przeczytać (możesz też obejrzeć film).

5. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Kontakty międzyludzkie to ważna sprawa. Codziennie stykamy się z innymi osobami i raczej tego nie unikniemy. Dlatego dobrze byłoby poznać zasady, którymi powinniśmy się kierować, jeśli chcemy żyć w harmonii z innymi i zdobywać rzesze swoich zwolenników. Z tej książki dowiesz się, jak interesować się ludźmi, jak być dobrym słuchaczem, jak sprawić aby rozmówca poczuł się ważny, jak okazywać mu szacunek, jak przyjmować jego punkt widzenia, jak być przyjaznym dla innych, jak stać się mądrym przywódcą i wiele innych przydatnych rzeczy. Książka warta polecenia.

6. Myśl i bogać się – Napoleon Hill

Napoleon Hill był znany z tego, że prześledził sukcesy ponad 40 milionerów, szukając cech wspólnych, które doprowadziły ich do bogactwa. Jak można się domyślić – znalazł takie cechy i umieścił je w niniejszej książce. Zasady w niej zawarte są aktualne nawet dziś, mimo że książka była napisana w 1937 roku! Co tu dużo mówić, jak sam tytuł wskazuje, autor dużą wagę przykłada do odpowiedniego sposobu myślenia, którym to charakteryzują się wszyscy bogaci ludzie. A sposób myślenia nigdy się nie starzeje.

7. Bogaty albo biedny – T. Harv Eker

Myślałem, że to kolejna książka o stawaniu się bogatym. Myślałem, że już niczego nowego się nie dowiem. Jednak myliłem się. Znalazłem tam odpowiedzi na pytania, których nawet nigdy nie zadałem! Książka pozwala odblokować się pod względem finansowym. Zmienia nasze negatywne przekonania na temat pieniędzy, które zwykle są głęboko zakorzenione i być może nawet nie wiemy, że je mamy. Dla mnie książka była dużym, pozytywnym zaskoczeniem.

8. 4 godzinny tydzień pracy – Timothy Ferriss

Ciekawe podejście do pracy i sposobów zarabiania. Znajdziesz tu pojęcie pracy zdalnej, dowiesz się jak zlecać swoje zadania inny i jak w to wszystko wpleść ciągłe podróżowanie po świecie. Ogólnie jak pracować mniej i więcej zarabiać. Ciekawa pozycja warta przestudiowania. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, nawet jeśli pracuje na etacie i nie ma zamiaru dużo podróżować.

9. Rusz głową – Tony Buzan

Od tego zaczęła się moja przygoda z pracą nad własnym umysłem. Książka przedstawia wiele faktów na temat naszego mózgu. Podaje sposoby na szybsze uczenie się, lepsze zapamiętywanie, szybsze czytanie, prowadzenie map myśli, synchronizację półkul i inne ciekawe rzeczy. To instrukcja obsługi naszego własnego mózgu. Jeśli jeszcze nie czytałeś – zdecydowanie polecam.

10. Potęga podświadomości – Joseph Murphy

Myśli mają większy wpływ na nasze życie, niż nam się wydaje. Możemy dzięki nim przeprogramować swoją podświadomość, która popchnie nas w dowolnie wybranym przez nas kierunku. Możemy zlecić naszej podświadomości dążenie do celów, do zdrowia, do bogactwa i szczęścia. Nauczysz się jak pozytywne myślenie może zmienić Twoje życie oraz jak wykorzystać swój potencjał. Wiara czyni cuda. Myśl tworzy rzeczywistość. A Ty masz nad tym kontrolę.

Ważna wskazówka na koniec

Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na istotną rzecz. Można przeczytać setki książek, ale samo to nic nie da. Trzeba wykorzystywać zdobytą wiedzę. Trzeba działać. Sama wiedza to tylko potencjalna siła. Wiedza + działanie to dopiero prawdziwa siła. Dlatego po przeczytaniu każdej książki powinieneś chociaż przetestować to, czego się dowiedziałeś. Musisz na bieżąco wprowadzać zmiany w swoim życiu, jeśli chcesz aby wiodło Ci się lepiej.

Zdobycie wiedzy może dawać radość, ale wcielenie tej wiedzy w życie i dokonanie znaczących zmian – to niesamowita satysfakcja i uczucie spełnienia. Dąż do tego.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org