Dziś przedstawię Ci jak korzystna jest umiejętność żonglowania. Zajmiemy się jej fizycznym wpływem na strukturę mózgu i nie tylko. Pokażę Ci dlaczego zdecydowanie warto nauczyć się żonglować. Czy wiesz, że żonglując możesz stać się między innymi lepszym kierowcą, tancerzem i sportowcem?

Zanim przejdę do zalet, zacznę od przedstawienia wyników eksperymentów związanych z procesem żonglerki. Przeprowadzono kiedyś badania, aby sprawdzić jaki ma ona wpływ na mózg. Grupa ochotników żonglowała trzema piłkami, minutę dziennie przez 3 miesiące. Po tym okresie pojawiły się zadziwiające wyniki. Obrazowały one wzrost komórek w mózgu. Powiększeniu uległy obszary związane z przewidywaniem ruchów. Takie wyniki prowadzą do innych wniosków.

Żonglowanie rozwija mózg.  Przyczynia się do rozbudowy jego fizycznej struktury – połączeń między neuronami. Każde nowe podrzucenie piłki będzie powodowało powstawanie nowych połączeń. Im dłużej będziemy ćwiczyli – tym łatwiej będzie nam się żonglowało, ponieważ połączenia będą silniejsze i będzie ich więcej. Dokładnie opisywałem te zagadnienia w artykule: Jak wykorzystać siłę nawyku?

– Zadziwiającym jest fakt, że mózg można ćwiczyć tak samo jak mięśnie. Tkanka mózgowa może ulec przyrostowi, tak jak tkanka mięśniowa. Oznacza to, że możesz przez proste ćwiczenia usprawnić mózg. Wszystko to dzięki powstawaniu większej liczby komórek nerwowych, czyli neuronów.

12 zalet żonglowania

1. Synchronizacja półkul mózgowych

Żonglując piłkami aktywujesz obydwie półkule mózgowe. To znaczy, że zaczynasz korzystać z ich potencjału jednocześnie. Zwiększasz w ten sposób swoją kreatywność i efektywność pracy. Dlatego, jeśli masz wykonywać jakąś pracę umysłową – dobrze jest przed tym trochę pożonglować. Będzie to niezła rozgrzewka dla mózgu.

Synchronizacja powoduje wzrost szybkości uczenia się, polepsza twórcze myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów. To wszystko za sprawą łatwiejszego korzystania z obu półkul, dzięki silniejszemu połączeniu pomiędzy nimi.

2. Koncentracja

Aby utrzymać wszystkie piłki w powietrzu musisz umieć się skoncentrować. Dlatego przez ciągłe ćwiczenia polepszy się Twoja koncentracja. Będziesz mógł się później łatwiej skupić na innych rzeczach.

3. Wzrost sprawności fizycznej

Żonglowanie może być potraktowane jako aerobik. Ćwiczysz całe ciało. Ruszasz rękami i schylasz się po upadające piłki. Przyczyni się to do wzrostu wytrzymałości i siły fizycznej, a w szczególności siły w rękach.

4. Refleks

Podczas żonglerki ulegają powiększeniu obszary w mózgu związane z przewidywaniem ruchów. Poprawi się przez to Twój refleks i szybkość reakcji. Poszerzeniu ulegnie także pole widzenia. Dzięki temu możesz stać się lepszym kierowcą!

5. Koordynacja

Polepszy się Twoja sprawność koordynacji wzrokowo-ruchowej. To co postrzegasz oczami będzie lepiej zgrane z tym, co wykonuje ciało. Twoje ruchu staną się płynniejsze. Będziesz bardziej efektywny w takich dziedzinach jak np. sport i taniec.

6. Oburęczność

Wykorzystujesz rękę niedominującą i zwiększasz jej sprawność. Nabywasz większej zręczności. Ćwiczysz słabszą i mocniejszą stronę ciała jednocześnie. Twoje ciało staje się „symetrycznie” sprawne.

7. Balans

Zwiększa się Twoje poczucie rytmu i równowagi. Rytm przydaje się przy grze na instrumentach muzycznych i tańcu – a równowaga w każdym sporcie.

8. Relaks

Żonglowanie to dobry sposób na odreagowanie stresu. Pomaga w relaksacji. Uwalnia od myślenia o problemach. Dajemy w ten sposób chwilę wytchnienia naszemu przemęczonemu mózgowi. Po wytężonym wysiłku umysłowym możesz zrobić sobie przerwę i aktywnie odpocząć przez żonglowanie np. trzema piłkami.

9. Popis

Umiejętność żonglowania zawsze ciekawiła innych ludzi. Jak wiesz, kuglarze i błaźni mieli za zadanie rozbawiać publiczność i wykorzystywali do tego właśnie podrzucanie piłkami. Patrząc na regularnie lecące piłki ludzie stają się zahipnotyzowani tym widokiem.

Przyciągamy więc uwagę. Udowadniamy, że potrafimy więcej niż inni. Ktoś może powiedzieć, że to tylko popisywanie się, jednak ja uważam, że żonglowanie ma w sobie coś magicznego.

10. Planowanie

Nabierzesz mentalnej postawy ludzi sukcesu. Zaczniesz uczyć się jak krok po kroku dojść do celu. Widzisz efekt końcowy, który chcesz osiągnąć – rozkładasz go na poszczególne etapy i ostatecznie realizujesz cel. Jest to przydatne przy urzeczywistnianiu dowolnego celu.

11. Rozpęd. Pewność sukcesu

Po opanowaniu żonglerki zapragniesz większych celów, podejmowania trudniejszych wyzwań. Wzrośnie Twoja wiara we własne siły. Umiejętność pokonywania barier i przeszkód. Gdy nabędziesz sprawność żonglowania trzema piłkami możesz potem ćwiczyć czterema i pięcioma. Tutaj nie ma ograniczeń. Im więcej będzie Ci się udawało – tym dalej będziesz chciał zajść. Jest to szalenie skuteczna droga do stawania się coraz lepszym w każdej dziedzinie życia.

12. Wytrwałość, cierpliwość i determinacja

Żonglowanie to cel. Nauka żonglowania to droga do celu. Jeśli chcesz zobaczyć piłki w powietrzu musisz przejść całą drogę. Nie możesz kupić tej umiejętności, nikt za Ciebie się tego nie nauczy – możesz to zrobić tylko Ty. Musisz wykazać się wytrwałością, aby zrealizować cel. Żonglerka nauczy Cię zwycięskiej postawy psychicznej. Postawy człowieka sukcesu. To nie jest tylko podrzucanie piłek – to zestaw cech charakteru, które albo pozwolą Ci osiągnąć dowolny cel, albo sprawią, że szybko zrezygnujesz.

Namawiam do nauki żonglowania. Będzie to miało znaczący wpływ na Twój rozwój osobisty. Dodałem już wideo pt. „Jak nauczyć się żonglować 3 piłkami?”. Dowiesz się z niego, jak krok po kroku nauczyć się żonglować. Dam Ci pomocne wskazówki i rady. Przygotowałem to wideo specjalnie dla czytelników Wizjonera, więc zapraszam do obejrzenia!

Artur Wójtowicz
wizjoner.org