Jakie musimy spełnić warunki, abyśmy byli szczęśliwi? Jest to ostatnia część rozmyśleń dotyczących szczęścia.

Czym jest szczęście?

Jeśli poruszamy temat szczęścia, przydałoby się je zdefiniować. Mogłoby się wydawać, że każdy wie, co to znaczy być szczęśliwym, jednak i tak to sprecyzuję. Szczęście to stan charakteryzujący się uczuciem spełnienia i pełnego zadowolenia.

Szczęście to stan

Zacznijmy od tego – szczęście to stan. A tak samo jak każdy inny stan np. smutek, radość itp. – szczęście nie trwa wiecznie. Musisz się wprowadzać w stan szczęścia, za każdym razem, gdy chcesz go poczuć. Dlatego ludzie czują się szczęśliwi, gdy coś wygrają, gdy dostaną podwyżkę, gdy coś im się uda. Te poszczególne bodźce wywołują w nich szczęście. Wygrana – bum – czują się szczęśliwi – podwyżka – bum – czują się szczęśliwi itd.

Konkretne wydarzenia wprowadzają ludzi w stan szczęścia, tak samo jak w każdy inny stan. Jeśli teraz nie czujesz się szczęśliwy, to pewnie uważasz, że nie masz powodu do szczęścia. A czy potrzebujesz jakiegoś powodu?

Szczęście bez powodu?

Co jest potrzebne do szczęścia? Czy w ogóle coś jest potrzebne? Czy można być szczęśliwym bez powodu? Jeśli spojrzymy na małe dzieci – to zauważymy, że cieszą się one bez względu na to, czy mają fajną czapeczkę, największego pluszowego misia albo zdalnie sterowany helikopter. Potrafią się cieszyć tym, co mają. Gdy się bawią w piaskownicy – są szczęśliwe.

Być może powiesz, że dzieci nie mają takich problemów jak dorośli, więc mogą się cieszyć ze wszystkiego. Nieprawda. Dzieci też mają tak samo „wielkie” problemy jak dorośli. Ale nie to jest tutaj wyznacznikiem szczęścia. Chodzi o to, że dzieci potrafią się cieszyć chwilą. Skupiają się całkowicie na danej czynności. A gdy poświęcasz się czemuś pozytywnemu w 100% – jesteś szczęśliwy.

W takim razie, czy coś jest potrzebne do szczęścia? Tak. Potrzebny Ci bodziec, który wprowadzi Cię w ten stan. Może to być przykładowo osiągnięte przez realizację celów np. kupno nowego samochodu. Jednak może zajść tutaj jeszcze inny proces.

Syntetyzacja szczęścia

Zdumiewającym może wydawać się fakt, że ludzki mózg potrafi uznać nieszczęśliwe wydarzenie za szczęśliwe. Nazywa się to syntetyzacją szczęścia. Ten mechanizm pozwala nam czuć się szczęśliwie, nawet jeśli nic nie układa nam się po myśli. To coś w rodzaju systemu odpornościowego, którego zadaniem jest sprawienie, abyśmy byli zdolni żyć bez względu na negatywne okoliczności. Takimi okolicznościami mogą być np. strata kończyny, bankructwo, pobyt w więzieniu, wypadek, wylanie z pracy itp. Jest masa ludzi, którzy tak samo jak Nick Vujicic i Amy Purdy przeżyli coś strasznego – ale mimo to są szczęśliwi. W ich przypadku miała miejsce syntetyzacja szczęścia. Uruchomiła się u nich wyszukiwarka szczęścia, która tak przedstawiła zaistniałą sytuację, że poczuli się oni szczęśliwi. Za wyniki wyszukiwania odpowiada nic innego jak KIERUNEK SKUPIENIA.

Możemy więc wytworzyć stan szczęścia. Tylko jak? Czy potrzebujemy traumatycznego przeżycia? Niekoniecznie. A może to kwestia tego, co zdobędziesz lub kim się staniesz? Przechodzimy więc dalej.

Mieć czy być?

Na to pytanie odpowiadam: „Mieć i być”. Nie trzeba wybierać pomiędzy jednym i drugim. Obie te rzeczy są potrzebne człowiekowi. Jednak trzeba zauważyć, że istnieje między nimi jedna różnica. Wynikające z nich szczęście trwa dłużej lub krócej.

Długotrwałego szczęścia nie dadzą Ci rzeczy, które zdobędziesz lub kupisz. To wszystko sprawi, że w Twoim organizmie wytworzą się endorfiny, przez moment poczujesz się zadowolony – a potem zapragniesz więcej. Oczywiście fajnie jest mieć super samochód i willę z basenem, ale w ostatecznym rozliczeniu nie da Ci to prawdziwego szczęścia. W takim razie, czy masz już nie kupować nowego samochodu? Kupuj, ale wiedz, że on tylko zaspokoi chwilową potrzebę i da szczęście tylko w pierwszych dniach lub tygodniach. Potem znów wrócisz do starego poziomu.

Jeśli poszukujesz długotrwałego szczęścia – znajdziesz go, ale nie przez zdobywanie większej ilości rzeczy, tylko przez stawanie się kimś więcej. ROZWÓJ = SZCZĘŚCIE. Musisz być jak drzewo, które cały czas rośnie. Za każdym razem, gdy staniesz się w czymś lepszy, gdy pokonasz ograniczenia i strach, gdy się rozwiniesz – poczujesz się szczęśliwy. Rozwijać możesz się W KAŻDYM MOMENCIE ŻYCIA. Dlatego możesz być także szczęśliwy w każdym momencie.

Cel i droga do celu

Zdobywanie rzeczy można porównać do celu, a stawianie się lepszym do drogi do celu. Zarówno cel jak i droga są ważne, ale cel jest czymś skończonym, a droga nieskończonym. Osiągnąć cel możesz raz na jakiś czas, a iść do celu możesz codziennie. Każdy potrafi się cieszyć, gdy coś mu się uda – ale nie każdy potrafi cieszyć się procesem. Jeśli nauczysz się czerpać radość z tego, co robisz na porządku dziennym – będziesz cały czas szczęśliwy.

Jak to zrobić? To proste. Obierz sobie wielki cel. To musi być coś co współgra z Twoimi wartościami i jest na tyle pasjonujące, że wizja spełnienia tego celu od razu napawa Cię radością. Podam przykład. Wolałbyś ciężko pracować, aby zarobić na kawalerkę, czy ciężko pracować, aby zarobić na willę? Kiedy byłbyś bardziej zmotywowany?

Z reguły, gdy dążymy do czegoś wspaniałego mamy więcej chęci do życia, więcej energii i jesteśmy szczęśliwsi. Dlaczego? Ponieważ gra jest warta wysiłku. Sama wizja celu daje nam radość, więc i proces też jest przyjemniejszy. Każdy mały krok w kierunku celu jest sukcesem. Każdy krok to rozwój. Taki codzienny rozwój sprawi, że będziesz szczęśliwy. Dlaczego miałbyś nie być? Przecież przybliżasz się do upragnionego wyniku.

Gdy się rozwijasz – rośnie Twoje poczucie własnej wartości. Bardziej siebie lubisz, czujesz się pewniejszy siebie i wiesz, że to co robisz ma sens. Takie zestawienie sprawia, że jesteś szczęśliwy.

Dokładnie dlatego Nick Vujicic i Amy Purdy są szczęśliwi. Zmieniając KIERUNEK SKUPIENIA zaczęli się rozwijać i w rezultacie stali się kimś więcej. Pomimo ogromnych przeciwności – zdołali pójść naprzód. Po części pomogła im w tym syntetyzacja szczęścia, która zmusiła ich umysły szukania szczęścia w nieszczęściu. A potem rozwój dał im trwałe szczęście.

Jednak jest jeszcze kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby poczuć się szczęśliwym. To zaspokojenie swoich potrzeb. A dokładanie 6 ludzkich potrzeb, które posiada KAŻDY człowiek.

6 ludzkich potrzeb

O tych potrzebach pisałem dokładanie w artykule: 6 ludzkich potrzeb. Przypomnę je. Są to PEWNOŚĆ, NIEPEWNOŚĆ, WAŻNOŚĆ, ZWIĄZEK, WKŁAD I ROZWÓJ. Trudno jest być szczęśliwym, gdy nie ma się pieniędzy na chleb, gdy za oknem wybuchają bomby, gdy nikogo nie obchodzimy, gdy jesteśmy samotni, gdy nie jesteśmy nikomu potrzebni i GDY SIĘ NIE ROZWIJAMY. To ostatnie jest tutaj najważniejsze. Aby być w pełni szczęśliwi musimy zadbać o zaspokojenie wszystkich 6 potrzeb, a w szczególności musimy się stale rozwijać. Rozwój napędza pozostałe 5 potrzeb. Być może to jest powodem, dla którego dzieci wydają się być bardziej szczęśliwe od dorosłych. Przechodzą one przez etap intensywnego rozwoju.

Jeśli chodzi o mnie, to zawsze się zastanawiałem, dlaczego po napisaniu nowego artykułu czuję się szczęśliwy. Teraz już wiem. Po prostu to zaspokaja moje potrzeby. Sprawia, że mam swoje stałe miejsce w Internecie (PEWNOŚĆ), doświadczam czegoś nowego (NIEPEWNOŚĆ), czuję się potrzebny (WAŻNOŚĆ), mam kontakt z ludźmi (ZWIĄZKI), mam wkład w życie innych (WKŁAD) i cały czas się rozwijam (ROZWÓJ).

Jeśli prześledzisz jeszcze raz historię Nick’a Vujicic i Amy Purdy zauważysz tę samą zależność.

Podsumowanie

Szczęście to stan. Nie trwa wiecznie i potrzeba bodźca, aby je poczuć. Bodźcem może być myśl, czy też inaczej: kierunek skupienia. Osiągnięcie celu daje chwilowe zadowolenie, a stały rozwój pozwala na długotrwałe szczęście.

4 kroki do szczęścia

Na koniec podam Ci jeszcze 4 kroki, które musisz wykonać, aby być szczęśliwym człowiekiem.

1. Określ swój wielki cel. W ten sposób nadasz sens swojemu życiu.

2. Dbaj o swój kierunek skupienia. Skup się tylko na tym, co dodaje Ci sił. Myśl tylko o tym, czego chcesz.

3. Zacznij zaspokajać swoje 6 potrzeb. Osiągaj cele, które są zgodne z Twoim wielkim celem, i które zaspokajają Twoje potrzeby. Ciesz się zarówno osiągnięciem celu, jak i drogą do niego.

4. Codziennie się rozwijaj. Każdego dnia stawaj się lepszy i rób kolejny krok naprzód. Stały rozwój to trwałe szczęście.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org

Powiązany artykuł:

Jak być szczęśliwym? – Część 1
Jak być szczęśliwym? – Część 2