Wraz początkiem roku zawsze pojawia się temat postanowień noworocznych. Mówimy sobie, że w tym roku zrzucimy na wadze, zaczniemy się zdrowo odżywiać, będziemy codziennie ćwiczyć, wcześnie wstawać i nauczymy się hiszpańskiego. Fajnie. Tylko czy to wszystko nam się uda?

Bardzo często rzeczywistość okazuje się okrutna. Większości ludzi, którzy przygotowali sobie jakieś postanowienia na ten rok – nie uda się ich osiągnąć.

Dlaczego tak się dzieje? I co ważniejsze – jak temu zapobiec? Postanowiłem przyjrzeć się temu bliżej.

Eksperyment z marshmallow

W 1962 roku przeprowadzono słynne badanie sprawdzające siłę woli u dzieci.

W pokoju znajdował się stół, a na nim pyszna pianka marshmallow. Do pokoju wprowadzano 4-latka. Jego zadaniem było powstrzymanie się przed zjedzeniem pianki przez 15 minut.
W nagrodę dziecko otrzymywało dwie pianki. Naukowiec wychodził z pokoju, a dziecko zostawało samo z wielkim pragnieniem zjedzenia słodyczy.

To badanie przeprowadzano na całym świecie od kilkudziesięciu lat. Wyniki zawsze były prawie takie same. Około 2/3 dzieci zjadało pianki przed upływem 15 minut. Pozostałej 1/3 udawało się wytrwać i zdobyć dwie pianki.

Co ciekawe – dzieci z oryginalnego badania zastały ponownie zbadane 20 lat później, pod kątem życiowego sukcesu. Okazało się, że osoby, które powstrzymały się przed zjedzeniem marshmallow – radziły sobie o wiele lepiej w prawie każdej dziedzinie życia. Były zdrowsze, bogatsze i szczęśliwsze.

Opóźniona gratyfikacja

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tego badania? Że jedzenie słodyczy szkodzi? To może i też, ale jest coś jeszcze. Jeśli chcemy cieszyć się sukcesem – musimy nauczyć się jak wytrwać w swoim postanowieniu.

I tutaj pojawiają się nasze postanowienia noworoczne.

Jeśli za rok chcesz mieć lepszą sylwetkę, więcej energii lub cokolwiek innego – dziś musisz oprzeć się jakiejś pokusie. Może to być powstrzymanie się przed zjedzeniem słodyczy, przed wydaniem pieniędzy lub zrobieniem czegoś co Ci nie służy.

Opóźniona gratyfikacja – czyli zrobienie czegoś dziś, aby cieszyć się jutro – okazuje się kluczem do sukcesu.

Jednak od czego ona zależy? Dlaczego 2/3 dzieci zjadło pianki niemal natychmiast? I jaką wspólną cechę posiadały wszystkie z pozostałych „dzieci sukcesu”?

Siła woli?

Większość ludzi uważa, że to siła woli decyduje o wytrwaniu w postanowieniach. Gdy ktoś się odchudza, a mimo to nie udaje mu się powstrzymać przed nadmiernym jedzeniem – tłumaczy to brakiem silnej woli. Wygodna wymówka.

Jednak tak się składa, że siła woli NIE ma z tym nic wspólnego!

Dzieci, które nie zjadły marshmallow wcale nie miały więcej siły woli od innych dzieci.

Wiesz co było decydującym czynnikiem?

ICH STRATEGIA.

Strategia sukcesu

Czterolatkowie, którzy otrzymali dwie pianki zachowywali się inaczej niż pozostali. Często odwracali swoją uwagę od pianki, aby ta ich tak bardzo nie kusiła. Patrzyli w bok, śpiewali, opowiadali sobie bajkę itp.

A te dzieci, które pochłonęły piankę natychmiast – cały czas się na nią patrzyły, oblizywały się, wąchały ją i zapewne wyobrażały sobie jej słodki, pyszny smak. Dlatego przegrały. O ile można tak to nazwać. W każdym razie nie wygrały drugiej pianki.

Jak wytrwać?

Chcesz wytrwać w swoich noworocznych postanowieniach? Upewnij się, że Twoja STRATEGIA sprzyja wygranej. Nie usprawiedliwiaj się, że nie masz silnej woli – i dlatego nie ćwiczyłeś dzisiaj rano.

Stwórz sobie korzystne warunki. Powieś na ścianie obrazek z upragnionym rezultatem. Myśl o przyszłych korzyściach. Włącz dynamiczną muzykę. Załóż ulubiony strój treningowy. Miej pod ręką sprzęt do ćwiczeń. Zapisuj swoje wyniki i rysuj wykresy.

Zrób wszystko, aby pomóc sobie osiągnąć cel. Opracuj swoją własną taktykę sukcesu.

Czterolatkowie mogli – Ty też możesz!

Artur Wójtowicz
wizjoner.org