Przygotowałem kilka łamigłówek wymagających głębszego zastanowienia. To dobry trening mózgu. Sprawdźmy więc jak radzisz sobie z rozwiązywaniem problemów!

3zagadkiTrzeba będzie się chwilę zastanowić, ale nie poddawaj się. Satysfakcja ze znalezienia rozwiązania jest warta wysiłku :)

Pomysł na te zagadki pojawił mi się po przeczytaniu książki „Trenuj swój umysł”. Materiały przedstawione w tym artykule pochodzą właśnie z tej książki.

 


ZAGADKA #1 – Drzewa

W ogrodzie w jednym rzędzie rośnie 12 drzew. Jak można je wykopać i przesadzić, aby stworzyć 6 rzędów po 4 drzewa w każdym?

12drzew


ZAGADKA #2 – Klepsydry

Musisz odmierzyć 15 minut, a masz do dyspozycji dwie klepsydry. W jednej piasek przesypuje się 11 minut, a w drugiej – 7. Jak możesz z nich skorzystać, aby odmierzyć dokładnie kwadrans?

klepsydry


ZAGADKA #3 – Tort

Masz pokroić tort urodzinowy. Każdy z 8 gości chce otrzymać kawałek takiej samej wielkości. Tort możesz przekroić tylko 3 razy. Jak to zrobić?

tort


ZAGADKA #4 – Most

Wielki most zostanie wysadzony o północy. Jest teraz 22:50.

Na drugą stronę możesz przejść tylko z latarką. Masz tylko jedną latarkę.

Jesteś wysportowany i przejście na drugą stronę mostu zajmuje Ci tylko 4 minuty. Twoi koledzy są wolniejsi: B potrzebuje 8 min., C – 30 min., D zaś – 40 min.

Czy to możliwe, żeby wszyscy bezpiecznie dostali się na drugą stronę? Z latarką mogą iść maksymalnie dwie osoby naraz. Jak to zrobić?

most

Rozwiązania

Nie będę podawał rozwiązań. Poczekam aż sami je napiszecie w komentarzach :)

UWAGA! Jeśli nie chcesz sobie popsuć zabawy – nie czytaj komentarzy, dopóki nie rozwiążesz zagadek.

Artur Wójtowicz
wizjoner.org